فضا

در فضا چه اتفاقی برای جسد انسان می‌افتد و بدن چگونه تجزیه می‌شود؟

تدفین فضانوردان در فضا چگونه خواهد بود؟رها کردن جنازه درفضا یکی از گزینه‌های تدفین است

کهکشان راه شیری در مرکز یک حفره خالی به ابعاد دو میلیارد سال نوری قرار گرفته است!

بر اساس یک اصل بنیادی در کیهان‌شناسی به نام اصل کیهان‌شناختی، ماده در گیتی باید در مقیاس‌های بزرگ به طور یکنواخت توزیع شده باشد. دلیل اهمیت این موضوع این است که دانشمندان با فرض یکنواختی می‌توانند همان قوانین فیزیکی را که برای اجسام نزدیک به کار می‌برند، برای اجسام در لبه‌های دوردست کیهان نیز اعمال کنند. به عبارت دیگر، همه چیز تحت قوانین جهانی یکسان عمل می‌کند

خبری که همه را شگفت‌زده کرد؛ نزدیک‌ترین سیاره قابل سکونت کشف شد

دکتر ماسایوکی کوزوهارا، ستاره‌شناس در مرکز اختربیولوژی توکیو و نویسنده اصلی مطالعه، در این باره گفت: «ما نزدیکترین سیاره هم‌اندازه و با دمای تقریبا مشابه زمین را پیدا کرده‌ایم که تا به امروز وجود داشته است.»

عکاسی «جیمز وب» از شکل‌گیری جهان

ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمز وب سه کهکشان از نخستین کهکشان‌های جهان را یافته‌اند که به گفته آن‌ها در حال شکل‌گیری فعال بوده‌اند زمانی که کیهان تنها ۴۰۰ میلیون تا ۶۰۰ میلیون سال عمر داشت.

ماجرای جنون هنگام ماه کامل؛ آیا ارتباطی بین ماه کامل و خون‌آشام‌ها وجود دارد؟

تحقیقات جدید نشان داد مردمی که یک شب و زمانی که ماه کامل است در آزمایشگاه می‌خوابند حتی با وجودی که ماه و نور بیشتری را که تولید می‌کند، نمی‌بینند، اما باز هم میزان خواب آن‌ها ۱۵ درصد نسبت به حالت عادی افت دارد.

تصویری جدید و ترسناک از فعالیت خورشید

پس از اینکه ناسا درباره یک انفجار بزرگ از سطح خورشید هشدار داد کارشناسان انتظار دارند یک طوفان خورشیدی مستقیما به زمین برخورد کند.

رویایی که واقعی می‌شود؛ ارسال جانداران میکروسکوپی به سفر میان ستاره‌ای!

محققان دانشگاه کالیفرنیا پیشنهاد دادند که از نور به عنوان «موتور پیشران» استفاده کرد. “پروفسور لوبین”، محقق گروه فیزیک در دانشگاه کالیفرنیا گفت: «این کار قبلاً هرگز انجام نشده، یعنی اجسام میکروسکوپی را با سرعتی نزدیک به نور به حرکت در آوریم. جرم مانع بزرگی است و هرگونه ماموریت انسانی را منتفی می‌کند.»

کشف سیاره‌ای شبیه زمین اطراف ستاره‌ای که ۱۰۰ برابر خورشید عمر می‌کند

این ستاره ریز تقریبا به اندازه مشتری و دو برابر سردتر از خورشید ما است، در عین حال روشنایی آن ۱۰۰ برابر کمتر است. طول عمر آن به این معنی است که وقتی گیتی سرد و تاریک می‌شود، این ستاره یکی از آخرین ستاره‌هایی خواهد بود که می‌درخشد.

روی کره ماه چقدر می‌توان پرید؟ | پشه‌ها می‌تواند در هوای ماه پرواز کنند؟

اگرچه می‌توان روی ماه پرش بلندی تا شش برابر زمین انجام داد، اما خوشحال باشید که نباید نگران پرش تا انتهای فضا باشید. در واقع، برای فرار از سطح ماه باید خیلی سریع – بیش از ۲ کیلومتر در ثانیه – حرکت کنید.

کشف هیجان‌انگیز اتمسفر در سیاره‌ای اسرارآمیز که آهن را ذوب می‌کند!

این سیاره فراخورشیدی از زمان کشف آن در سال ۲۰۰۴ موضوعی هیجان‌انگیز برای اکتشاف بوده است و دانشمندان همواره از مشاهده جنبه‌های مختلفی درباره آن از جمله دوره مداری، چگالی و مهم‌تر از همه اتسمفر آن سردرگم بودند.