تاریخ

کشف غیرعادی و تکان‌دهنده یک انگشتر طلا متعلق به دوره هخامنشیان در بیت‌المقدس

تیم یابنده این انگشتر در بیانیه‌ای گفت: «این یک یافته غیرعادی و عمیقاً تکان‌دهنده است، نه چیزی که هر روز بتوان آن را پیدا کرد.»

نام و نام خانوادگی واقعی حضرت عیسی چه بود؟

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که شخصیت دینی و تاریخی معروف به حضرت عیسی در زمان و مکان خودش چگونه مورد اشاره قرار گرفته است؟ آنچه که واضح است وی به نام «عیسی» یا «جسوس» (Jesus) خطاب نمی‌شد بنابراین، نام واقعی عیسی چه بود و چگونه تکامل یافت؟

شرکت باستانی و عجیبی که ۴۰۰۰ سال پیش با سرمایه ۱۵ کیلو طلا تأسیس شد!

یک لوح ۴۰۰۰ ساله کشف شده در کولتِپه آناتولی (ترکیه امروزی) نشان می‌دهد که اولین شرکت در آناتولی توسط ۱۲ نفر با ۱۵ کیلوگرم طلا تاسیس شد.

اسرار یک تابو؛ چرا مصریان باستان با خواهر و دختر خود ازدواج می‌کردند؟

محققان می‌گویند روابط میان خدایان مصر باستان بر نحوه زندگی و ازدواج افراد جامعه آن زمان تاثیر داشته و باعث به وجود آمدن پیمان‌های زناشویی متفاوتی شده است.

زبان نئاندرتال‌ها با انسان امروزی چه تفاوتی داشت؟

چه تفاوت کلیدی میان زبان انسان مدرن یا هوموساپینس و انسان نئاندرتال وجود دارد و نقش این زبان در شکوفایی و بقای انسان چیست؟

چگونه «پاچه گوسفند ۱۶۰۰ ساله ایرانی» رازهای تاریخ را فاش کرد؟

بقایای مومیایی شده بسیار نادر هستند، بنابراین شواهد تجربی کمی در مورد بقای DNA باستانی در این بافت‌ها تا قبل از این مطالعه شناخته شده بود.

ناهنجاری بزرگ مدفون زیر اهرام مصر باستان‌شناسان را حیرت‌زده کرد!

پژوهشگران احتمال می‌دهند که این سازه برای پشتیبانی از احداث سازه بزرگ‌تر و عمیق‌تر ساخته شده بود که در کم‌عمق‌ترین نقطه ۵ متر و در گودترین نقطه ۱۰ متر عمق دارد.

(تصاویر) پیدا شدن سازه‌ای مرموز در آرامگاه خشایارشاه

در داخل آرامگاه خشایارشاه نیز تَرک‌های و حفره‌های ناشی از نفوذ آب به تعداد قابل توجهی مشاهده می‌شود. به فاصله نزدیک از آرامگاه، یک حفره دیده می‌شود که به گفته مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، در باران‌های اخیر پدید آمده و درون آن یک سازه مرموز پدیدار شده است.

کشف یک معجزه در معبدی باستانی در مصر

زیر معبدی در شهر باستانی و ویرانه تاپوسیریس مگنا، یک تونل عظیم و معجزه‌آسا کشف شده است. این معجزه‌ای در بقایای مصر باستان است.