راز بقا | razebaghaa

چگونه «پاچه گوسفند ۱۶۰۰ ساله ایرانی» رازهای تاریخ را فاش کرد؟

بقایای مومیایی شده بسیار نادر هستند، بنابراین شواهد تجربی کمی در مورد بقای DNA باستانی در این بافت‌ها تا قبل از این مطالعه شناخته شده بود.

ناهنجاری بزرگ مدفون زیر اهرام مصر باستان‌شناسان را حیرت‌زده کرد!

پژوهشگران احتمال می‌دهند که این سازه برای پشتیبانی از احداث سازه بزرگ‌تر و عمیق‌تر ساخته شده بود که در کم‌عمق‌ترین نقطه ۵ متر و در گودترین نقطه ۱۰ متر عمق دارد.

چه شد که دو دست و دو پا در آوردیم؟

چه شد که موجوداتی که ستون فقرات دارند دست و پا و یا باله درآوردند؟ تکامل چطور بدن اجداد انسانی ما را به سمت داشتنِ دو دست و دو پا پیش برد؟

چه شد که دایناسور‌های به آن بزرگی منقرض شدند، ولی حیوانات دیگر زنده ماندند؟

از تمساح گرفته تا پرندگان، برخی از حیوانات توانستند از برخی بدترین رویداد‌های انقراض در تاریخ جهان جان سالم به در ببرند.

آیا ممکن است نئاندرتال‌ها به دلیل یک ویروس HPV منقرض شده باشند؟!

مطالعه نشان می‌دهد که نئاندرتال ۵۰۰۰۰ ساله احتمالاً توسط ویروس‌های DNA آلوده شده است.

شامپانزه‌ها جنگ و ظلم را به انسان‌ها آموختند!

مطالعات رفتار‌شناسی دانشمندان نشان می‌دهد شامپانزاده‌ها قادر به تشکیل اتحاد‌های سیاسی پیچیده هستند. آن‌ها نیز همانند انسان به جنگ و خشونت می‌پردازند. حتی ممکن است که انسان‌های نخستین خصومت و جنگ‌های خشونت‌آمیز را از شامپانزه‌ها آموخته باشند.

این «ونگل» باستانی کوچک احتمالا جد گمشده گاو، خوک و گوزن باشد!

در این مطلب می‌خواهیم شما را با گونه تازه کشف شده‌ای به نامِ “Militocodon lydae” آشنا کنیم؛ جد احتمالی همه حیوانات سُم‌دار مدرن!

(تصاویر) پیدا شدن سازه‌ای مرموز در آرامگاه خشایارشاه

در داخل آرامگاه خشایارشاه نیز تَرک‌های و حفره‌های ناشی از نفوذ آب به تعداد قابل توجهی مشاهده می‌شود. به فاصله نزدیک از آرامگاه، یک حفره دیده می‌شود که به گفته مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، در باران‌های اخیر پدید آمده و درون آن یک سازه مرموز پدیدار شده است.

انسان برای زندگی در سرما ساخته شده است یا گرما؛ انسان‌های اولیه چطور سرما را تحمل می‌کردند؟

انسان‌ها از محیط گرم به محیط سرد مهاجرت کردند، اما از طریق تعدادی از عوامل محیطی و ژنتیکی برای زندگی در سرما تکامل یافته‌اند.

(تصاویر) هولناک‌ترین شکارچی عصر حجر؛ یک هیولای ۱۰۰ کیلویی با خنجری در دهانش!

این جانور با نزدیک به صد کیلوگرم وزن، دارای چشمانی کاملا درشت و گشاده (همانند گاو) بود، که در مقایسه با کاسه چشم‌های گربه‌سانان که رو به جلو است، تفاوت چشمگیری داشت.....

انقراض دایناسورها؛ «گرد و غبار سیارکی» زمستان مرگبار ۱۵ ساله را روی زمین رقم زد

دانشمندان می‌گویند بر خلاف آنچه پیشتر تصور می‌شد، گرد و غبار حاصل از اصابت سیارک به کره زمین نقش اصلی را در انقراض دسته‌جمعی موجودات روی زمین بازی کرده است.

کشف یک معجزه در معبدی باستانی در مصر

زیر معبدی در شهر باستانی و ویرانه تاپوسیریس مگنا، یک تونل عظیم و معجزه‌آسا کشف شده است. این معجزه‌ای در بقایای مصر باستان است.

فیل‌هایِ سیزده‌تُنی؛ غذای مقوی نئاندرتال‌ها که سخت به دست می‌آمد اما ارزشش را داشت

فکرش را بکنید نئاندرتال‌ها باید چه ریسکی را برای شکار یک فیل بسیار بزرگ با عاج غول‌پیکر تحمل می‌کرده‌اند تا به گوشت این حیوانات برسند و بتوانند ذخیره گروه را تا ماه‌ها حفظ کنند.

کشف شگفت‌انگیز یک انسان کمتر شناخته شده؛ دنیسووان‌ها چه کسانی بودند؟

دنیسووان‌ها تا سال ۲۰۱۰ ناشناخته بودند. سال ۲۰۱۰ بود که ژنوم آن‌ها برای اولین‌بار اعلام شد...

۱