راز بقا | razebaghaa

۱۰ اثر غیرمنتظره نئاندرتال‌ها بر سلامتی انسان امروزی؛ از دیابت تا ریزش مو

ژن‌های نئاندرتال در ایجاد آلرژی، دیابت نوع ۲، ریزش مو و حتی اعتیاد به نیکوتین در انسان امروزی نقش دارند

مرتاض‌های هندی چطور روی ذغال گداخته راه می‌روند؟

من در پنج موقعیت روی ذغال‌های داغ راه رفته ام. در چهار بار به خاطر ترس زیاد پا‌های خود را به اندازه کافی خیس کرده بودم، ولی در بار پنجم طوری از ایمنی کار اطمینان یافته بودم که پاهایم خشک بودند. زخم‌هایی که برداشتم خیلی زیاد و به شدت دردناک بودند و تا چند هفته بهبود نیافتند.

فقط انسان نیست که «زیبایی» را دوست دارد؛ حیوانات بیش‌تر از انسان دنبال زیبا‌یی‌اند!

آیا در میان همه موجودات زنده فقط انسان‌ها هستند که زیبایی را درک می‌کنند و از آن لذت می‌برند؟ پاسخ ایم است: خیر! زیبایی در دنیای حیوانات هم بسیار اهمیت دارد و ضامن بقاست.

انسان‌ها اول با «مهربانی» تکامل یافتند و بعد با «هوش»!

نتایج پژوهش محققان دانشگاه یورک حاکی از آن است که انسان‌های اولیه مدت‌ها قبل از ظهور هوش، از ویژگی‌های مهربانی، همدردی و حس زیبایی برخوردار بودند.

تعداد سلول‌های بدن انسان چندتاست؟

تعداد سلول‌های بدن انسان، سوالی است که دو قرن قدمت دارد. تعدادی از محققان دانشگاه بولوگنا در ایتالیا تلاش کردند که به این سؤال پاسخ دهند.

شکل صورت ما، حاصل دعوا‌های صدهزار ساله است!

پژوهشی جدید نشان می‌دهد که میلیون‌ها سال جنگ و دعوا، چهره انسان را تغییر داده و موجب شده که آرواره‌های مردان در مقایسه با زنان، محکم‌تر شود.

اولین‌بار حیات در زمین از کدام نقطه از زمین آغاز شد؟

در سال ۲۰۲۰، تیمی از دانشمندان شواهدِ میکروب‌های باستانی را در ۱.۳ کیلومتریِ زیر دهانه‌ی چیکشلوب کشف کردند، اثری بجامانده از برخورد یک سنگ عظیم فضایی که نسل دایناسور‌ها را منقرض کرد.

داستان اوماچا؛ «دلفینی» که به یک «انسان» تغییر شکل داد!

اوماچا در فرهنگ تیکونا، نام دیگر دلفین صورتی است که می‌تواند به یک انسان تبدیل شود. از نظر بومیان رودخانه آمازون «فرناندو تروخیلو» در واقع دلفینی است که به یک مرد تبدیل شده است. 

چرا اجداد ما قادر به دیدن رنگ آبی نبودند؟!

دانشمندان ادعا می‌کنند نیاکان ما قادر به دیدن رنگ آبی نبودند، مطالعات این محققان نشان می‌دهد در اسناد و مدارک باستانی هیچ اشاره‌ای به رنگ آبی نشده است.

انسان تا چند روز می‌تواند بیدار بماند؟ رکورد «نخوابیدن» از آنِ کیست؟

آیا می‌دانید چند وقت از عمرتان صرف چه کار‌هایی می‌شود؟ یک انسان ۷۸ ساله به طور میانگین ۹ سال از کل زندگی خود را پای تماشای برنامه‌های تلویزیونی می‌گذراند و ۹۲ روز را در توالت سپری می‌کند.

سایه سبزِ مردان مصری و لاک ناخنِ مردان ژاپنی؛ اولین انسانی که در جهان آرایش کرد که بود؟

آرایش‌کردن که امروزه در ذهنک اکثریت اغلب با زنان مرتبط است، در فرهنگ‌های باستانی نقش به‌سزایی در زندگی مردان داشته است.

تصاویر باورنکردنی از مردی شبیه بُز؛ این مرد عجیب‌الخلقه «شاخ» دارد!

در سال ۱۹۳۰، یک کشاورز چینی اهل مانچوکو توسط یک بانکدار روسی مهاجر کشف شد. مرد روسی توانست از این مرد عکس بگیرد و این عکس را برای روزنامه مشهور ان زمان متعلق به «رابرت ریپلی» یعنی «باور کن یا نه!» فرستاد. این کشاورز که به عنوان وانگ شناخته می‌شد (گاهی اوقات به او وِنگ نیز می‌گفتند) از هر نظر عادی بود، به جز این که ....

چرا انسان‌ها مو‌های بدن خود را از دست دادند؟ | ممکن است در آینده دوباره پشمالو شویم!

بدن حالای ما انسان‌ها دیگر شبیه به بدن صد هزار سال قبل مان نیست؛ البته که خوشبختانه! دانشمندان به تازگی به سرنخ‌هایی دست یافته اند که زوایای تازه‌ای از دلیل و چگونگی از میان رفتن مو‌های بدن انسان را روشن می‌سازد و درک بهتری از روند تکامل انسان به دست می‌دهد.

چرا خون بدن انسان قرمز است؟ چرا آبی، سبز یا خاکستری نیست؟!

خون در داخل بدن ما وجود دارد، اما وقتی خونریزی می‌کنیم، آن را از بیرون می‌بینیم، مانند زمانی‌که دچار یک بریدگی یا خونریزی بینی می‌شویم. اما چرا خون قرمز است؟

بزرگترین قاتل در طبیعت کیست؟ حیوانات یا انسان‌ها؟

انسان‌ها قاتل‌ترین موجود روی این کره خاکی نیستند. یک مطالعه اخیر میزان مرگ‌و‌میر را مشخص کرده است و نشان داده که میرکت‌ها (Meerkat) یا دُم‌عصایی‌ها قاتل‌ترین موجودات روی زمین هستند.

۱