زمین‌شناسی

اسرار تاریکی؛ در اعماق زمین چه خبر است؟

دانشمندان دانشگاه کمبریج و دانشگاه فنی نانیانگ در سنگاپور کشف کردند برخورد صفحات زمین‌ساز از آنچه سابقا فکر می‌شد بیشتر باعث می‌شود که کربن داخل زمین گیر بیفتد.

اولین‌بار حیات در زمین از کدام نقطه از زمین آغاز شد؟

در سال ۲۰۲۰، تیمی از دانشمندان شواهدِ میکروب‌های باستانی را در ۱.۳ کیلومتریِ زیر دهانه‌ی چیکشلوب کشف کردند، اثری بجامانده از برخورد یک سنگ عظیم فضایی که نسل دایناسور‌ها را منقرض کرد.

کشف حیرت‌انگیز؛ صحرای بزرگ آفریقا ۴ هزار سال پیش جنگلی سرسبز بود!

بین ۱۵ هزار تا تقریباً ۵ هزار سال پیش، قاره آفریقا در نتیجه تغییرات دوره‌ای در مدار زمین به دور خورشید با افزایش بارندگی‌های موسمی تابستانی مواجه شد. دوره‌ای که به اصطلاح آن را «دوره پربارش نوسنگی» می‌نامند.

طلا چگونه به وجود آمده است؟ | چند تن طلا در زمین وجود دارد؟

در مطالعه‌ای که توسط دانشگاه بریستول انجام شده است، بعضی از قدیمی‌ترین سنگ‌های زمین مورد بررسی قرار گرفت که در نتیجه آن معلوم شد طلا مدت‌ها پس از تشکیل این سنگ ها، بر اثر برخورد شهاب‌ها به سطح زمین وارد سیاره ما شده است.

اگر این گنج پیدا شود همه مردم جهان تا زانو در طلا فرو می‌روند؛ ۹۹ درصد طلای زمین اینجاست!

اگر چنین منبعی از فلزات گرانبها در دسترس قرار گیرد، در نتیجه قیمت‌ها به شدت کاهش می‌یابد. همین امر در مورد مواد معدنی به دام افتاده در هسته نیز صدق می‌کند. اگر به نحوی طلا‌های این سیارک آزاد می‌شد، دیگر همه ما روی قطعات طلا راه می‌رفتیم و آن وقت بود که هیچ کس بابت داشتن آن حاضر به پرداخت پول نمی‌بود.

(ویدئو) آیا زمین صدا دارد؟ صدای حیرت‌انگیز زمین را بشنوید!

آیا زمین صدا دارد؟ این صدا چه صدایی است و چرا تولید می‌شود؟ انسان می‌تواند آن‌را بشنود؟

تصویری از یک آتشفشان از فضا

تصویری از آتشفشانِ Raikoke از ایستگاه فضایی که در سال ۲۰۱۹ ثبت شد.

تاریخ پایان حیات روی زمین کشف شد!

برخورد قاره‌ها در ۲۵۰ میلیون سال آینده ممکن است خشکی بزرگی ایجاد کند که از شدت داغی و خشکی غیرقابل سکونت باش

الماس کوه نور اولین بار کجا و چگونه کشف شد؟

نادر شاه افشار در سال ۱۷۳۹ پس از فتح هند الماس کوه نور را به عنوان غنیمت جنگی از هند خارج کرد؛ این الماس نادر و کمیاب در نهایت در نیمه قرن نوزدهم به دست بریتانیا افتاد

چرا سنگ‌ها آتش نمی‌گیرند؟

بسیاری از سنگ‌ها نمی‌سوزند و برخی دیگر از آن‌ها می‌سوزند. این بستگی به این دارد که سنگ‌ها از چه چیزی ساخته شده اند. در واقع سوختن یا نسوختن سنگ به نحوه تشکیل آن‌ها مربوط می‌شود.