رودخانه‎‌ها و دریاها

(تصاویر) عمیق‌ترین حفره آبی جهان؛ قاتل دایناسورها این حفره را ایجاد کرد؟!

حفره‌ای در کف اقیانوس وجود دارد که به قدری عمیق است که دانشمندان هنوز انتهای آن را تشخیص نداده‌اند.

علم چگونه معمای «مثلث برمودا» را حل کرد؟

شاید دلیل واقعی جلب شدن توجه‌ها به این منطقه، این باشد که مردم بطور طبیعی به سمت رمز و راز کشیده می‌شوند و به همین دلیل گزارش‌ها از ناپدید شدن‌ها، توجهات زیادی را به خود جلب می‌کرده است.

موزه‌ای در قبرس که برای دیدنش باید غواصی کرد

موزه‌ای در قبرس که برای دیدنش باید غواصی کرد و ساخت این موزه ۱٫۱ میلیون دلار هزینه داشته است.

خلیج فارس چه زمانی به وجود آمد و عمیق‌ترین نقطه خلیج فارس چند متر است؟

زمین‌شناسان معتقدند که در حدود پانصد هزار سال پیش، صورت نخستین خلیج فارس در کنار دشت‌های جنوبی ایران تشکیل شد و به مرور زمان، بر اثر تغییر در ساختار درونی و بیرونی زمین، شکل ثابت کنونی خود را یافت.

(تصاویر) عمیق‌ترین نقطه زمین کجاست و چه موجوداتی در آن زندگی می‌کنند؟

دنیای زیرآب به همان اندازه که جذاب است، به همان اندازه هم ناشناخته باقی مانده است. گودال "ماریانا" به عنوان ژرف‌ترین و عمیق‌ترین گودال اقیانوسی زمین، اسرار زیادی در خود پنهان کرده و سکونتگاه گروهی از سخت‌جان‌ترین و عحیب‌ترین موجودات این سیاره است.

مردی که به عمیق‌ترین نقطه روی زمین رسید

این شناور طوری ساخته‌شده بود که بتواند فشاری ۱۰۰۰ برابر بیشتر از فشار در سطح آب را تحمل کند، اما هیچ‌وقت اثبات حداکثر توان تاب آوردنش در چنین عمقی، تست نشده بود.

خزر دریاست یا دریاچه؟

دریای خزر در نقطه‌ای بین اروپا و آسیا واقع شده و چندین کشور از جمله آذربایجان، ایران، قزاقستان، روسیه و ترکمنستان در حاشیه آن قرار گرفته‌اند. طول آن تا ۱۲۰۰ کیلومتر و عرض آن نیز تا ۴۳۵ کیلومتر برآورد می‌شود.

آیا اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس با هم ترکیب می‌شوند؟

عکس‌ها نشان می‌دهند که خطی بین اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام با رنگ متفاوت آب در هر دو طرف دیده می‌شود، آیا این خط نشان‌دهنده ترکیب دو اقیانوس است یا نه به عنوان یک مانع برای ترکیب آب‌ها عمل می‌کند؟

چرا سال ۵۳۶ میلادی بدترین سال تاریخ بشریت است؟

در سال ۵۳۶ یک فوران آتشفشانی عظیم در ایسلند سبب شد مقادیر زیادی خاکستر در سرتاسر نیمکره شمالی زمین پخش شود. به همین علت درجه حرارت به شدت کاهش یافت، طاعون سیاه در نیم کره شمالی شیوع پیدا کرد

اگر جای اقیانوس‌ها و خشکی‌ها عوض شوند چه اتفاقی می‌افتد؟

جابجایی آب و خشکی تاثیر زیادی روی اشکال حیات روی زمین دارد. همان طور که گفتیم دما به شدت افزایش می‌یابد، مقدار اکسیژن اتمسفر کاهش و کربن‌دی‌اکسید افزایش می‌یابد.