راز بقا | razebaghaa

آیا درختان آدمخوار واقعی هستند؛ این درخت‌ها چگونه گوشت انسان را می‌خورند؟!

برخی از کاوشگران درختانی را در اعماق جنگل توصیف می‌کردند که به الگوی خاصی انسان‌ها را می‌خوردند. آیا این درخت‌ها واقعی هستند؟

دانشمندان از «صحبت کردن» یک گیاه با همسایه خود فیلم گرفتند!

در این مطالعه که سال گذشته منتشر شد، «یوری آراتانی» و «تاکویا اومورا»، زیست‌شناسان مولکولی در دانشگاه سایتامای ژاپن و همکارانش پمپی را برای انتقال ترکیبات ساطع شده از گیاهان آسیب‌دیده و آلوده به حشرات به همسایگان سالم خود و یک میکروسکوپ فلورسانس نیز برای نظاره ساختند.

۴۰ برابر داغ‌تر از خورشید؛ درختان شگفت‌انگیزی که از بمب اتمی در هیروشیما جان به در بردند!

هنگامی که در آخرین روز‌های جنگ جهانی دوم یک بمب اتمی بر روی هیروشیما انداخته شد، بخش زیادی از هرگونه حیات در این شهر از بین رفت.

درختان چگونه می‌میرند؟

درختان می‌توانند به طور ناگهانی یا کاملا آهسته بمیرند. دلایل متفاوتی باعث مرگ آن‌ها می‌شود؛ از پیری گرفته تا وزیدن باد. اما یک واقعیت دوست‌داشتنی درباره‌شان وجود دارد؛ آن‌ها با اینکه می‌میرند اما در اصل نمی‌میرند!

قارچ‌های زامبیِ سریال آخرین بازمانده (The Last Of Us) واقعی هستند!

دو نوع قارچ به نامِ‌های کوردیسپس (Cordyceps) و اپیکوردیسپس (Ophicordyceps) قارچ‌های زامبی هستند که توسط بازی یا سریالِ آخرین بازمانده (The Last Of Us) معروف شدند.

قدیمی‌ترین درخت جهان «درخت پدربزرگ» است یا کاج «متوشالح»؟

سن متوشالح حدود ۴۸۰۰ تا ۵۰۰۰ سال تخمین زده شده است. این نام برگرفته از پدرسالار کتاب مقدس متوشالح است که گفته می‌شود بیش از ۹۰۰ سال زندگی کرد.

با «ماتسوتاکه» گران‌ترین قارچ جهان آشنا شوید

قارچ ماتسوتاکه (Matsutake) ژاپنی گران‌ترین قارچ دنیاست. با قیمت بالای ۵۰۰ دلار در هر پوند. این قارچ یکی از ارزشمندترین مواد غذایی ژاپنی به حساب می‌آید.

کشف دانه‌های توهم‌زا متعلق به رومیان باستان در استخوان توخالی ۲ هزار ساله

«بنگ‌دانه» چیست و چرا رومیان باستان آن را مصرف می‌کردند؟

باستان‌شناسان در جریان کاوش‌ها در خرابه‌های یک قلعه باستانی رومی در هلند شواهدی از استفاده عمدی از گیاه «بذرالبنج» یا «بنگ‌دانه» به عنوان یک مخدر توهم‌زا پیدا کرده‌اند.

(تصاویر) هشت میوه عجیب دنیا؛ از خربزه شاخ‌دار تا اژدها

خیلی از ما عاشق شناختن و امتحان‌کردن عجایب دنیاییم. اگر شما هم جزو این دسته هستید، در این مطلب قرار است با میوه‌های عجیب و غیرمعمولی دنیا آشنا شوید.

کشف عجیب محققان؛ گیاهان جیغ می‌زنند، ناله می‌کنند، فحش می‌دهند!

طبق تحقیقاتی که محققان انجام داده‌اند اگر به گیاهی آسیب بزنی، جیغ می‌زند.

رازِ عجیب داشتن باغچه پُرگُل در شهر‌های بزرگ

بر اساس تحقیقات باغ سلطنتی کیو در بریتانیا وجود حشرات برای داشتن یک باغ سالم حیاتی است

کشف عجیب یک جنگل باستانی در دروازه جهنم!

محققان به تازگی دریافته‌اند با بزرگتر شدن این گودال، لایه‌هایی از زمین آشکار می‌شوند که می‌توانند اطلاعاتی ۲۰۰ هزار ساله از شرایط اقلیمی زمین را آَکار کنند.

چگونه علف‌ها زمین را تسخیر کردند؟

نقش عجیب «علف» در تکامل و تمدن انسان!

محیط سرسخت علفزار نسبت به جنگل، چه از جهت کمبود منایع غذایی و چه از لحاظ امنیت کمتر، سبب باهوش‌تر شدن گونه‌ای از شامپانزه‌ها شد...

(ویدئو) این درخت قدیمی‌ترین درخت جهان است!

در سال ۱۹۶۴ یک درخت کاج بریستلکون معروف به پرومتئوس در قله ویلر در نوادا برای اهداف تحقیقاتی قطع شد و مشخص شد که حداقل ۴۸۶۲ سال سن دارد. یعنی زمانی که این درخت از دل خاک بیرون آمد، بنای باستانی استون هنج انگلیس هنوز ساخته نشده بود.

قدرت عجیب و باورنکردنی گل‌ها؛ ترمیم بعد از لگد شدن!

گونه‌هایی که بسرعت خود را ترمیم می‌کنند، معمولا گل‌هایی متقارن دارند، یعنی طرف راست و چپشان شبیه هم است. از این گونه‌ها می‌تواند به گل میمونی، ارکیده و گل نخود اشاره کرد.

۱