تکامل

چه شد که دو دست و دو پا در آوردیم؟

چه شد که موجوداتی که ستون فقرات دارند دست و پا و یا باله درآوردند؟ تکامل چطور بدن اجداد انسانی ما را به سمت داشتنِ دو دست و دو پا پیش برد؟

شامپانزه‌ها جنگ و ظلم را به انسان‌ها آموختند!

مطالعات رفتار‌شناسی دانشمندان نشان می‌دهد شامپانزاده‌ها قادر به تشکیل اتحاد‌های سیاسی پیچیده هستند. آن‌ها نیز همانند انسان به جنگ و خشونت می‌پردازند. حتی ممکن است که انسان‌های نخستین خصومت و جنگ‌های خشونت‌آمیز را از شامپانزه‌ها آموخته باشند.

این «ونگل» باستانی کوچک احتمالا جد گمشده گاو، خوک و گوزن باشد!

در این مطلب می‌خواهیم شما را با گونه تازه کشف شده‌ای به نامِ “Militocodon lydae” آشنا کنیم؛ جد احتمالی همه حیوانات سُم‌دار مدرن!

انسان برای زندگی در سرما ساخته شده است یا گرما؛ انسان‌های اولیه چطور سرما را تحمل می‌کردند؟

انسان‌ها از محیط گرم به محیط سرد مهاجرت کردند، اما از طریق تعدادی از عوامل محیطی و ژنتیکی برای زندگی در سرما تکامل یافته‌اند.

یک قدم نزدیک‌تر به انسان اولیه: نئاندرتال‌ها کبوتر کبابی می‌خوردند!

استخوان‌های پخته شده و ذغالی کبوتران، نشان می‌دهند که اقوام باستانی ما کبوتر‌های وحشی را روی آتش پخته‌اند.

فیل‌هایِ سیزده‌تُنی؛ غذای مقوی نئاندرتال‌ها که سخت به دست می‌آمد اما ارزشش را داشت

فکرش را بکنید نئاندرتال‌ها باید چه ریسکی را برای شکار یک فیل بسیار بزرگ با عاج غول‌پیکر تحمل می‌کرده‌اند تا به گوشت این حیوانات برسند و بتوانند ذخیره گروه را تا ماه‌ها حفظ کنند.

«مرد گردو شکن»؛ اولین ابزار‌های سنگی را چه کسی ساخت و کجا زندگی می‌کرد؟

فسیل‌های گونه انسان باستانی تحت عنوان هومو هابیلیس برای اولین بار در کنار ابزار‌های سنگی در دره اولدووای تانزانیا کشف شد که گاهی اوقات دره اولدوپای نیز نامیده می‌شود.

داستان تکاملِ موجودی به نام «پدر»؛ حیوان‌ها پدر ندارند!

آیا «پدری» در انسان امروزی مفهمومی دستکاری‌شده است؟ نقش پدر در گونه انسانی امروز چقدر مهم است؟ هیچ حیوان دیگری هست که شبیه ما باشد؟

داستان ناتمام و مبهمِ تکامل چه زمانی شروع شد و چه زمانی پایان یافت؟

محققان می‌گویند حدود شش میلیون سال پیش در آفریقا، تاریخ بشر آغاز شد. اما دقیقاً چگونه میمون‌های پُرمو و درختی به انسان‌های مدرن قرن بیست‌ویکم تبدیل شدند؟
۴ حقیقت درباره تاثیر تکامل روی تغییرات ذهنی و جسمی انسان‌ها

چه شد که مغز و هیکل انسان امروزی انقدر کوچک شد؟!

آیا انسان امروزی مغز بزرگتری از انسان‌های نخستین دارد؟ آیا انسان امروز قد بلندتر است یا قد کوتاهتر؟ بدن زنان چه تفاوت با زنان اولیه کرده؟ بیایید در این مطلب به این سوالات پاسخ دهیم.