کد خبر: ۴۹۳
27 اسفند 1402
12:13

(عکس) کشف لاک‌پشت غول‌پیکر ۴۰ هزار ساله

(عکس) کشف لاک‌پشت غول‌پیکر ۴۰ هزار ساله
یک تیم تحقیقاتی گونه جدیدی از لاک پشت غول پیکر را از اواخر دوران پلیستوسن کشف کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند احتمالا انسان‌های اولیه شانس دیدن این لاک‌پشت‌های غول‌پیکر را داشته‌اند، زیرا در یک دوران و یک مکان با هم زندگی می‌کردند.

راز بقا: لاک پشت «Peltocephalus maturin» بین ۴۰۰۰۰ تا ۹۰۰۰ سال قدمت دارد و از آمازون برزیل می‌آید. این گونه با طول پوسته حدود ۱۸۰ سانتی‌متر یکی از بزرگترین لاک پشت‌های آب شیرین شناخته شده در جهان است. این خزنده زره پوش از نام لاک پشت غول پیکر «ماتورین» نامگذاری شد، شخصیتی خیالی که توسط نویسنده پرفروش استیون کینگ خلق شده است.

لاک پشت لاک نرم (Chitra chitra) با حداکثر طول پوسته ۱۴۰ سانتی متر، همراه با لاک پشت رودخانه‌ای آمریکای جنوبی با طول تقریباً ۱۱۰ سانتی متر (Podocnemis expansa) یکی از بزرگترین لاک پشت‌های آب شیرین زنده امروزی هستند. از جانوران گذشته، دانشمندان فقط چند لاک‌پشت را شناسایی کرده بودند که در آب‌های شیرین زندگی می‌کردند و طول پوسته‌شان بیش از ۱۵۰ سانتی‌متر بود. چنین جانوران بزرگی مربوط به دوران میوسن، دوره‌ای حدود ۲۳ تا ۵ میلیون سال پیش شناخته شده‌اند.

محققان اکنون یکی از این خزندگان غول‌پیکر را از اواخر دوره پلیستوسن، در حدود ۴۰۰۰۰ تا ۹۰۰۰ سال پیش کشف کرده‌اند و آن را به عنوان یک گونه جدید توصیف کرده‌اند. بقایای فسیلی بخشی از فک پایین لاک پشت توسط معدنچیان طلا در معدن «Taquaras» در پورتو ولهو، برزیل یافت شد.

(عکس) کشف لاک‌پشت غول‌پیکر ۴۰ هزار ساله

بر اساس ویژگی‌های مختلف، تیم تحقیقاتی رابطه نزدیکی با لاک‌پشت سر بزرگ آمازون مدرن (Peltocephalus dumerilianus) را برای این فسیل پیش‌بینی می‌کنند و رژیم غذایی همه چیزخوار را برای آن فرض می‌کند. یکی از محققان با اشاره به اندازه بسیار بزرگ لاک پشت، می‌گوید: «این بسیار تعجب آور است، زیرا لاک پشت‌های آب شیرین بر خلاف اقوام زمینی و دریایی خود به ندرت چنین اشکال غول پیکری دارند و جوان‌ترین فسیل‌های غول پیکری که تا به امروز شناخته شده‌اند از ذخایر دوران میوسن می‌آیند.»

یافته جدید جوانترین رخداد شناخته شده لاک پشت‌های غول پیکر آب شیرین است و نشان دهنده همزیستی Peltocephalus بالغ با ساکنان اولیه یعنی اولین انسان‌ها در منطقه آمازون است. مردم در منطقه آمازون حدود ۱۲۶۰۰ سال پیش ساکن شدند. ما همچنین می‌دانیم که لاک پشت‌های بزرگ از زمان پارینه سنگی تحت رژیم غذایی انسان‌ها بوده‌اند.

اینکه آیا لاک پشت‌های آب شیرین که به دلیل چابکی شکار آن‌ها دشوارتر است هم در اوایل توسط انسان خورده می‌شدند و اینکه آیا Peltocephalus انقراض این جانور هم همچون مگافون آمریکای جنوبی قربانی گسترش انسان شده است، هنوز مشخص نیست. در واثع برای پاسخ دادن به این سوالات ما به داده‌های بیشتری از نهشته‌های پلیستوسن پسین و هولوسن اولیه حوضه آمازون نیاز داریم.

ممنبع: خبر آنلاین - تینا مزدکی

برچسب ها :
لاک‌پشت
ارسال نظر