کد خبر: ۷۷
02 بهمن 1402
23:42

شناسایی ۲۳ محوطه و تپه مربوط به اواخر دوره چهارم شهرسوخته

شناسایی ۲۳ محوطه و تپه مربوط به اواخر دوره چهارم شهرسوخته
بررسی قطعه چهارم راه آهن زاهدان – زابل بیرجند مشهد در محدوده فرهنگی شهر سوخته به شناسایی ۲۳ محوطه و تپه که عمدتاً مربوط به اواخر دوره چهارم شهرسوخته (حدود ۲۴۰۰ تا ۲۳۰۰ پیش از میلاد) هستند منجر شد.

راز بقا: حسین مرادی (سرپرست هیئت باستان‌شناسی) گفت: بررسی باستان‌شناسی قطعه چهارم راه آهن زاهدان – زابل که بخش عمده و مهم آن از دشت سیستان و محدوده و منظر فرهنگی شهرسوخته عبور می‌کند به انجام رسید. 

این باستان‌شناس افزود: در بررسی میدانی این پروژه محوطه‌هایی که در محدوده محور راه آهن یعنی فاصله ۰ تا ۲۰۰ متری آن در سمت شرق و غرب محور قرار دارند مورد بازبینی و یافته‌های سطحی آن مورد مستندسازی قرار گرفت. 

مرادی اظهارکرد: در بررسی میدانی یادشده ۲۳ محوطه و تپه در دو سوی خط راه آهن شناسایی شد که عمدتاً مربوط به اواخر دوره چهارم شهرسوخته بوده و تاریخی در حدود ۲۴۰۰ تا ۲۳۰۰ پیش از میلاد دارند. 

سرپرست هیئت باستان‌شناسی گفت: تپه‌های دوران¬های تاریخی و اسلامی از نظر گاهنگاری در رده بعدی قرار دارند و مساحت آن‌ها از حدود یک¬دهم تا یک هکتار در نوسان بود. 

او در پایان تصریح‌کرد: محور راه آهن به فاصله تقریبی ۵۰۰ متری شرق جاده زابل به زاهدان و ۶۷ کیلومتری آن در محدوده فرهنگی و منظر شهرسوخته قرار دارد.

منبع: ایلنا

ارسال نظر
علم و کیهان