کد خبر: ۱۲۶۲
17 خرداد 1403
15:55

نامه تکان‌دهنده فرزندی به مادرش در ۴ هزار سال پیش؛ چرا لباس‌های من هرسال بدتر می‌شود!

نامه تکان‌دهنده فرزندی به مادرش در ۴ هزار سال پیش؛ چرا لباس‌های من هرسال بدتر می‌شود!
در این نامه نوشته است: «سال به سال لباس آقایان جوان اینجا بهتر می‌شود، اما شما اجازه دادید که لباس‌های من سال به سال بدتر شود. پسر عدادالدینم که پدرش فقط دستیار پدرم است، دو دست لباس جدید دارد، در حالی که شما حتی برای من یک دست لباس هم ضرروی ندانستی.»

راز بقا: نامه‌ای از دوران «تمدن بابلی» که از سوی دانش‌آموزی به مادرش نوشته شده این روز‌ها در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده و بازخورد‌های زیادی را به خود جلب کرده است.

به گزارش راز بقا؛ نامه‌ای که توسط «ادین‌سین» به مادرش «زینو» نوشته شده، گوشه‌ای از زندگی در قرن هجدهم پیش از میلاد در بین‌النهرین را نشان می‌دهد.

گمان می‌رود که این نامه در شهر «لارسا» و احتمالا در زمان حکمرانی «حمورابی» (۱۷۹۲-۱۷۵۰ پیش از میلاد) نوشته شده است.

«ادین‌سین» که در زمان نوشتن نامه از مادرش دور بوده است به جای اینکه بگوید اوضاع چگونه است یا شاید حتی به جای اینکه بگوید دلش تنگ شده، مادرش را به خاطر وضعیت لباسش سرزنش می‌کند.

نامه تکان‌دهنده فرزندی به مادرش در ۴ هزار سال پیش؛ چرا لباس‌های من هرسال بدتر می‌شود!

او در این نامه که بر خشت گلی نوشته شده است به هر دری می‌زند تا مادرش احساس گناه کند و لباس جدیدی برای او بفرستد.

براساس ترجمه‌ها، در این نامه آمده است: «به خانم زینو بگویید: ادین‌سین پیام را می‌فرستد. باشد که خدایان شمش، مردوک و ایلابرات شما را به خاطر من برای همیشه در سلامتی نگه دارد.»

نامه تکان‌دهنده فرزندی به مادرش در ۴ هزار سال پیش؛ چرا لباس‌های من هرسال بدتر می‌شود!

«ادین‌سین» در این نامه نوشته است: «سال به سال لباس آقایان جوان اینجا بهتر می‌شود، اما شما اجازه دادید که لباس‌های من سال به سال بدتر شود. پسر عدادالدینم که پدرش فقط دستیار پدرم است، دو دست لباس جدید دارد، در حالی که شما حتی برای من یک دست لباس هم ضرروی ندانستی

او بعد هم ادامه می‌دهد: «با وجود اینکه تو مرا به دنیا آوردی، اما مادر او [پسر عدادالدینم]، این پسر را به فرزندی گرفته است. مادرش او را دوست دارد، در حالی که تو مرا دوست نداری.»

با فرض اینکه ناراحتی میان مادر و فرزند حل شده بوده است ظاهرا باید یادمان باشد که چه چیزی را می‌نویسیم و از خود بجای می‌گذاریم چرا که هرگز نمی‌دانیم چه کسی آن را هزاران سال بعد خواهد خواند.

در نامه‌ای دیگر از دوران تمدن بابلی، مردی از مشتری قدیمی شکایت می‌کند. مردی به نام «نانی»، یک تامین کننده مس به نام «ای‌نصیر» را مورد سرزنش قرار داده و سه بار در نامه‌هایی کوتاه به او نوشته: «تو من را تحقیر کردی.» او بعد هم تهدید به عدم پرداخت پول در آینده کرده است.

برچسب ها :
باستان شناسی
خواندنی‌ها
ارسال نظر
نظرات بینندگان
عمار .
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۳
0
0
به نام خداوند جان و خرد : تا دنیا دنیا بوده و هست خواهد بود همیشه انسانها در هر دوره ایی طعمهای نابرابری بی عدالتی تبعیضگری بدبختی بیچارگی درماندگی بینوایی بی‌پولی فقر فلاکت زدگی گرسنگی را چشیده می چشند خواهند چشید این رسم رسوم سنت ناعادل دنیای فانی بوده هست خواهد بود ولی به انسانها وعده دنیای آخرت عدالت گستر حقوق بشرانه ناب را داده اند که اندک ذره ایی به احدی ظلم ستم ناعدالتی تبعیضگری نمی شود و هر کسی به هر آنچه حقش هست بلکه بسیار بیشتر هم خواهد رسید و جبران تمامی این همه بی عدالتی ها را آن یگانه خالق بشریت خواهد کرد و ظالمین ستمگران فاسدین فاسقین جنایتکاران نژادپرستان فراعنه زورگو دروغگو خیانتکار را هم به مجازات کیفری درخورشان می رساند روح پاک آن پسر دوران باستان و تمامی کسانی که مورد ظلم ستم بی مهری بی رحمی بی وجدانی ناعادلانه بی انصافانه قرار گرفته اند شاد باد . برای شادی ارواح همه خوبان نیکان پارسایان مظلومان بینوایان محرومان فقیران مسکینان مستضعفین و ایتام فقیری که مورد ظلم ستم بی عدالتی های مختلف قرار گرفته اند فوت شدند یا کشته شدند از دوران باستان تا کنون شاد باد یاد نامشان تا ابدیت در قلوب خردمندان عادلین آزاده اندیشان جهان زنده پاینده باد ولی مطمئنم که در دنیای دیگر همه انسانها قدیم جدید آیندگان همه مدیگر را خواهند دید و خوبان با خوبان مهشور می شوند و بدان با بدان مهشور می شوند خوبان به بهشت می روند و بدان بدذاتان بدجنسان خبیثان عالم به جهنم انداخته خواهند شد و در این هیچ شکی نیست . التماس دعا و صلوات .
علم و کیهان