کد خبر: ۲۸۱
12 فروردين 1403
13:44

چقدر پول در دنیا وجود دارد؟!

چقدر پول در دنیا وجود دارد؟!
شاید برای بسیاری از مردم این سؤال همچنان بی‌پاسخ مانده باشد که چرا پول وجود دارد؟ سیر تاریخی پول چگونه بوده است؟ آیا پول به شکل امروزی در زمان‌های قدیم هم وجود داشته است؟ جدای از این چقدر پول در جهان وجود دارد؟ آیا کل پول جهان را می‌توان شمرد؟ این نوشته را حتما بخوانید

راز بقا: شاید گاهی اوقات این سؤال ساده هنوز برای خیلی از مردم بی‌پاسخ مانده باشد و شاید هم اصلا تا به حال به آن فکر نکرده باشند. اینکه آن‌ها با پول کالا می‌خرند، با پول آرایش می‌کنند، با پول شنا می‌کنند، با پول ساندویچ می‌خرند و حتی با پول می‌توانند برخی از مهمترین لذت‌های زندگی‌شان را تجربه کنند. آیا راه دیگری غیر از پول وجود دارد که بتوانند همه این کار‌ها را انجام دهند؟ احتمالا خیر و بنابراین باید پرسید چرا پول وجود دارد؟

به گزارش راز بقا، جدای از این ممکن است برای برخی از مردم سؤال باشد که اساسا چقدر پول در دنیا وجود دارد؟ آیا می‌توان تمامی پول‌های موجود در دنیا را شمرد؟ با این نوشته همراه باشید

چرا پول وجود دارد؟

چرا پول وجود دارد؟ چقدر پول در دنیا وجود دارد؟

دنیای بدون پول را تصور کنید. بدون هیچ راهی برای خرید اجناس، احتمالا نیاز داشته باشید هر چیزی را که می‌پوشید، می‌خورید یا استفاده می‌کنید تولید کنید، مگر اینکه بتوانید بفهمید چگونه برخی از چیز‌هایی را که ساخته اید با اقلام دیگر تعویض کنید.

درست کردن ساندویچ مرغ مستلزم صرف ماه‌ها صرف پرورش مرغ و پرورش کاهو و گوجه‌فرنگی است. برای تولید نمک باید آب دریا را خودتان جمع آوری کنید.

شما فقط نان را برای ساندویچ خود نمی‌بپزید بلکه شما باید گندم را پرورش دهید، آن را آسیاب کنید و به آرد تبدیل کنید و در نهایت بفهمید که چگونه خمیر را بدون مخمر یا بکینگ پودر خریداری کنید.

ممکن است مجبور شوید اجاق خود را بسازید، شاید سوخت آن از چوبی باشد که خودتان پس از قطع کردن چند درخت بریده‌اید. اگر آن اجاق خراب شد، احتمالاً باید آن را تعمیر کنید یا خودتان یکی دیگر بسازید. حتی اگر بار انجام همه این کار‌ها را با اعضای خانواده خود تقسیم کنید، برای یک خانواده غیرممکن است که بتواند تمام کالا‌ها را در داخل تولید کند و تمام خدماتی را که همه از آن‌ها لذت می‌برند ارائه دهد.

برای حفظ هر چیزی مانند استاندارد زندگی امروزی، خانواده شما باید شامل یک کشاورز، یک پزشک و یک معلم باشد و تازه این فقط یک شروع است.

تخصص و مبادله

اقتصاددانان بر این عقیده‌اند استفاده از پول باعث می‌شود همه افراد متخصص شوند و کار خود را بر روی یک فعالیت خاص متمرکز کنند. یک کشاورز در کشاورزی بهتر از شماست و یک نانوا احتمالاً در پختن نان بهتر از شما عمل می‌کند. وقتی پول به دست می‌آورند، می‌توانند برای چیز‌هایی که تولید نمی‌کنند یا انجام نمی‌دهند به دیگران پول بدهند.

اقتصاددانان از زمان دیوید ریکاردو در قرن نوزدهم می‌دانند مبادله کالا‌ها و خدمات به نفع همه است - حتی زمانی که در نهایت به کسی که مهارت کمتری نسبت به شما دارد، پول می‌دهید. با آسان کردن این مبادلات، پول امکان مصرف بیشتر را فراهم می‌کند.

مردم ده‌ها هزار سال است که کالا‌ها و خدمات را با یک نوع خاصی از پول، خواه زیورآلات، صدف، سکه و پول نقد کاغذی مبادله کرده اند. مردم همیشه چیز‌هایی را بدون پول نیز به دست آورده اند، معمولاً از طریق مبادله. این شامل معاوضه چیزی، مانند یک کلوچه یا ماساژ، با چیز دیگری است - مانند یک مداد یا کوتاه کردن مو.

فرض کنید شما یک نجار هستید که صندلی درست می‌کنید و یک سیب می‌خواهید. احتمالاً خرید یک صندلی برای شما غیرممکن است، زیرا یک صندلی بسیار ارزشمندتر از میوه است. تصور کنید که حمل چند صندلی که درست کرده اید به مرکز خرید چه دردسری خواهد داشت به این امید که از طریق مبادله با فروشندگانی که در آنجا پیدا می‌کنید، یک معامله عالی انجام دهید. 

حمل پول کاغذی بسیار راحت‌تر است. شاید بتوانید یک صندلی را مثلاً ۵۰ دلار بفروشید. می‌توانید آن اسکناس ۵۰ دلاری را به یک سوپرمارکت ببرید، دو پوند سیب به قیمت ۵ دلار بخرید و ۴۵ دلار پول خرد را نگه دارید تا بعداً برای چیز‌های دیگر خرج کنید. مزیت دیگری که پول نسبت به مبادله کالا دارد این است که می‌توانید راحت‌تر از آن برای ذخیره ثروت خود استفاده کنید و بعداً آن را خرج کنید. نگه داشتن شش اسکناس ۵۰ دلاری نسبت به نگهداری شش صندلی فروخته نشده فضای کمتری را اشغال می‌کند.

البته امروزه بسیاری از مردم برای برخی از چیز‌ها بدون استفاده از پول نقد یا سکه حساب‌های خود را پرداخت می‌کنند. آن‌ها در عوض، از کارت‌های اعتباری استفاده می‌کنند یا خرید‌های آنلاین انجام می‌دهند.. برخی دیگر از بیت کوین و سایر ارز‌های دیجیتال استفاده می‌کنند. اما همه این‌ها فقط اشکال مختلف پول هستند که نیازی به کاغذ ندارند.

مهم نیست که پول چه شکلی به خود می‌گیرد، اما همین پول در نهایت کمک می‌کند تا تجارت کالا‌ها و خدمات برای همه افراد درگیر روان‌تر و آسان‌تر شود.

چقدر پول در دنیا وجود دارد؟

چقدر پول در دنیا وجود دارد؟!

اگر بخواهیم کل مقدار پول در جهان را جمع آوری کنیم، بهترین نقطه خوب برای شروع، شمردن تمام اسکناس‌ها و سکه‌های موجود در جهان است – یعنی پول‌های موجود در کیف پول مردم در صندوق‌های پول و در ماشین‌های ارائه دهنده پول نقد و..

بیایید با پوند شروع کنیم. حدود ۸۴ میلیارد پوند (پول بریتانیا) سکه و اسکناس وجود دارد. همچنین ۲۲۳۶ میلیارد دلار پول ایالات متحده، ۱۵۷۸ میلیارد یورو پول اتحادیه اروپا و ۹۶۱۶ میلیارد ین پول چین - به اضافه ارز‌های دیگر وجود دارد.

از آنجایی که پول در هر کشوری یکسان نیست، یکسان کردن تمام سکه‌ها و اسکناس‌های جهان به این معنی است که باید اندازه یک دلار آمریکا، یک روپیه هند، یا یک یوان چین را به یک پول واحد تبدیل کرد مثلا پوند بریتانیا. اگر این کار با آخرین داده‌های پولی موجود در کشور‌ها انجام شود و سپس با هم جمع شود، باید گفت در مجموع ۶۱۱۳ میلیارد پوند پول وجود دارد. این مقدار می‌تواند خیلی سریع تغییر کند و احتمالاً در لحظه‌ای که این مقاله نوشته شده مقدار پول تغییر کرده است. 

این موضوع تا حدی به این دلیل است که کشور‌ها همیشه پول بیشتری چاپ می‌کنند. اما همچنین به این دلیل است که نرخ مبادله - مثلاً یک پوند انگلیس با یک ارز دیگر مانند دلار آمریکا چقدر ارزش دارد - همیشه یکسان نیست. امروز، ۱ پوند حدود ۱.۳۰ دلار آمریکا ارزش دارد - یک دلار و ۳۰ سنت به پول ایالات متحده. ده سال پیش، خیلی بیشتر بود: یک دلار و ۷۰ سنت.

اینکه چند دلار آمریکا برای یک پوند دریافت می‌کنید بستگی به این دارد که مردم چقدر می‌خواهند از پول بریتانیا استفاده کنند. به همین دلیل است که وقتی برخی افراد تصمیم می‌گیرند پول خود را بسازند، مانند ارز‌های دیجیتال مانند بیت کوین، زمان زیادی را صرف تلاش برای متقاعد کردن دیگران به استفاده از آن می‌کنند.

اما شمردن سکه‌ها و اسکناس‌ها همه چیز را درباره میزان پول در جهان به ما نمی‌گوید. به عنوان مثال، افراد در حساب‌های بانکی خود پولی دارند که با سکه خاصی مطابقت ندارد. در بریتانیا، حدود ۹۶ درصد پول فقط به صورت الکترونیکی وجود دارد. وقتی آن را در نظر بگیرید، مجموع کل پول در جهان به پوند بریتانیا ۸۴ میلیارد پوند نیست، بلکه ۲۲۲۳ میلیارد پوند است. اگر دوباره ارقام موجود کل جهان را جمع کنید - پول در قالب سکه و اسکناس، به اضافه پول الکترونیکی یا اعتباری موجود در حساب‌های بانکی – باید گفت تقریباً ۴۶۵۵۷ میلیارد پوند اکنون پول در جهان وجود دارد. 

علاوه بر این، بسیاری از چیز‌هایی که ارزش زیادی دارند، خود پول نیستند. افراد بسیار ثروتمند فقط اندکی از دارایی خود را به صورت نقد نگه می‌دارند. آن‌ها ترجیح می‌دهند صاحب چیز‌هایی مانند کسب‌وکار‌هایی باشند که احتمالاً آن‌ها را حتی ثروتمندتر می‌کند.

شاید راه بهتر برای محاسبه میزان پول در جهان این باشد که به ارزش چیز‌هایی که می‌خریم و می‌فروشیم نگاه کنیم. این کار دشواری است، زیرا نباید چیزی را دو بار بشمارید و این کار سخت است. اگر کشاورزان شیر گاو‌های خود را به یک سازنده پنیر بفروشند، او نیز پنیر را به مغازه‌ای می‌فروشد که در نهایت دوباره همین پنیر به مردم می‌رسد. تمام ارزش این کالا - شیر، پنیر و افرادی که آن را می‌فروشند - آن چیزی است که شما در نهایت بابت آن پول پرداخت می‌کنید یعنی فروشگاه: فروش نهایی.

وقتی تمام این فروش‌های نهایی را جمع‌بندی کنید، متوجه می‌شوید که در سال گذشته، در کل جهان، حدود ۷۹۴۳۷ میلیارد پوند ارزش ایجاد شده است.

اما خیلی چیز‌ها هم هست که ارزش دارد، اما رد و بدل نمی‌شود. اگر صاحب یک کیسه الماس هستید و آن را در اتاق خواب خود نگه می‌دارید، شما ثروتمند هستید. اما این پول نیست؛ و شما هم آن را معاوضه نمی‌کنید؛ بنابراین این کیسه الماس در هیچ یک از اعدادی که تا به حال در بالا به عنوان میزان پول گفته شده محاسبه نمی‌شود. 

گاهی اوقات، چیز‌هایی که ارزش دارند را نمی‌توان به راحتی به پول تبدیل کرد. تصور کنید که صاحب یک جنگل زیبا هستید، با یک رودخانه تمیز و زیبا برای شنا در تابستان، و تعدادی پرنده بسیار کمیاب و درختان قدیمی و در زیر آن جنگل، مقدار زیادی نفت وجود دارد.

با داشتن این جنگل، شما بسیار ثروتمند هستید. مانند الماس‌های اتاق خوابتان، داشتن زمین و جنگل و نفت شما را ثروتمند می‌کند. اما هنگامی که تصمیم گرفتید ثروت خود را به پول زیادی تبدیل کنید، باید جنگل را از بین ببرید: درختان را برای فروش چوب قطع کنید و برای بیرون آوردن نفت، زمین را حفاری کنید.

مردم ممکن است از گذراندن وقت با دوستان و راه رفتن در جنگل یا دست و پا زدن در رودخانه‌ها لذت برده باشند. این ارزش دارد و با از بین رفتن جنگل از بین می‌رود و ثروتی که با داشتن جنگل در اختیار داشتید نیز از بین رفته است.

اگر می‌خواهیم پولی که استفاده می‌کنیم همچنان در آینده ارزش داشته باشد، گاهی لازم است از تخریب آنچه داریم خودداری کنیم چرا که ارزش پولی همین چیز در آینده نسبت به الان بیشتر است.

ارسال نظر
علم و کیهان