کد خبر: ۷۴
02 بهمن 1402
23:30

مورچه‌های آتشین برای ملکه خود قایق ساختند

مورچه‌های آتشین برای ملکه خود قایق ساختند
۵۰۰۰ مورچه آتشین به دستور ملکه خود با به هم پیچیدن اندام‌ها و فک پایین خود یک قایق شناور ساختند تا کلونی خود را از مرگ نجات دهند.

راز بقا: تینا مزدکی: شخصی با ویدئویی که از یک کلنی مورچه زیر یک آبنما در حیات خلوت خانه‌ای گرفته است، نشان می‌دهد هنگامی که سطح آب در لانه این مورچه‌ها بالا می‌رود نوزادان خود را جمع آوری می‌کنند و درست قبل از این که آب خانه آن‌ها را در بر بگیرد به یکدیگر کمک می‌کنند و یک قایق نجات می‌سازند.

مورچه‌های آتشین

این نوع رفتار مورچه‌ها شناخته شده است، در واقع مورچه‌ها به همین رفتار‌های اجتماعی جمعی خود معروف هستند. هنگامی که آن‌ها سعی می‌کنند کنار یکدیگر شنا کنند به طور ناخودآگاه دست و پا زدن آن‌ها باعث دفع یکدیگر می‌شود، با این حال آن‌ها به کمک پدیده‌ای به نام «Cheerios effect» که در اثر کشش سطحی آب به وجود می‌آید در کنار یکدیگر می‌مانند.

این پدیده درست مانند زمانی است که غلات صبحانه شما در یک کاسه شیر، فرورفتگی مقعری را در سطح آب ایجاد می‌کند تا به صورت خوشه‌ای روی آب بماند. مورچه‌های آتشین با این پدیده از ملکه خود محافظت می‌کنند، همه مورچه‌ها از بزرگ و کوچک، با گره زدن آرواره‌ها و دست و پا‌های خود به یکدیگر قایق نجاتی می‌سازند که مرکز آن به میزان کمی فرو رفته است تا ملکه در مرکز آن بنشیند.

مورچه‌های آتشین برای ملکه

این لانه مورچه‌ها هنگام جستجو در حیات خانه‌ای پیدا شد و به طور دقیق تعداد مورچه‌های آن مشخص نبود، اما به گفته شخصی که این لحظه را ثبت کرده، به راحتی ۵۰۰۰ مورچه دیده می‌شود که با نگه داشتن حباب هوا سعی می‌کردند قایق خود را روی آب نگه دارند. آن‌ها برای محافظت از ملکه خود ساختاری را ایجاد کردند که شکستن آن به ۴۰۰ برابر وزن بدن خود آن‌ها احتیاج دارد. این قایق به راحتی می‌تواند تا دوازده روز روی آب بماند، اما در این فیلم دیده می‌شود که مورچه‌ها یک اردک پلاستیک پیدا کردند و خود را نجات دادند.

مورچه‌های آتشین به سر یک اردک لاستیکی زرد پناه می‌برند

منبع: خبر آنلاین

ارسال نظر
علم و کیهان