کد خبر: ۹۰
03 بهمن 1402
21:43

گیاهی که از باد و باران برق تولید می‌کند

گیاهی که از باد و باران برق تولید می‌کند
محققان گیاهی مصنوعی ابداع کرده اند که از باد یا حتی نسیم و باران برق تولید می‌کند.

راز بقا: به نقل از نیواطلس، هرچند منابع انرژی تجدیدپذیر بیشتر از سوخت‌های فسیلی حافظ محیط زیست هستند، اما اغلب آن‌ها فقط برق را به یک شیوه مانند استفاده از نور خورشید، تولید می‌کنند که همیشه مهیا نیست. در همین راستا یک سیستم جدید در یک گیاه مصنوعی ساخته شده که با استفاده از باد و باران برق تولید می‌کند.

گروهی از پژوهشگران به رهبری پروفسور راویندر داهیا از دانشگاه نورث ایسترن در بوستن آمریکا این گیاه برقی آزمایشی را ابداع کرده اند. گیاه مذکور شامل دو نوع ابزار جمع آوری انرژی است که هر کدام به شکل برگ‌هایی خاص برای همین منظور ابداع شده اند.

ابزار اول نانو ژنراتور تریبوالکتریک (TENG) نام دارد. این دستگاه‌ها از تاثیر تریبوالکتریک بهره می‌برند. تریبو الکتریک پدیده‌ای است که طی آن وقتی دوماده در تماس با یکدیگر قرار می‌گیرند، شارژ الکتریکی در یکی از آن‌ها تجمیع می‌شود. همین امر هنگام شانه کردن مو نیز اتفاق می‌افتد.

TENG در گیاه شامل یک لایه نانوفیبر است که بین لایه‌های پلی تترا فلوئورواتیلن یا همان تفلون قرار گرفته است. هنگامیکه باد یا حتی نسیمی می‌وزد، این امر باعث خش خش کردن برگ‌ها می‌شود و در نتیجه لایه‌های تفلون و نایلون بهم فشرده و از هم جدا می‌شوند. به این ترتیب نوعی بار استاتیک ایجاد می‌شود که به وسیله الکترود‌های یکپارچه مسی به برق تبدیل می‌شود.

نوع دیگر ابزار جمع آوری کننده انرژی یک ژنراتور مبتنی بر قطره (DEG) است. این ابزار با استفاده از نیرویی که هنگام بارش قطرات باران وارد می‌شود، برق تولید می‌کنند.

در تست‌هایی که تاکنون انجام شده، هنگامیکه هر دو نوع ابزار جمع آوری انرژی در گیاه مصنوعی به کار گرفته شد و در معرض شرایط شبیه سازی شده باد طبیعی و باران قرار گرفت، به اندازه چشمک زدن کوتاه مدت ۱۰ چراغ ال‌ای دی برق تولید کرد.

محققان امیدوارند از این فناوری در مقیاس بزرگتر برای تولید برق بیشتر یا چند واحد برق کوچکتر استفاده کنند که به یکدیگر متصل می‌شوند و شبکه‌ای می‌سازند.

منبع: مهر

ارسال نظر
علم و کیهان