کد خبر: ۱۸۶
04 اسفند 1402
23:26

(عکس) گران‌ترین گاو دنیا رونمایی شد!

(عکس) گران‌ترین گاو دنیا رونمایی شد!
یک گاو سفید پر ابهت با قوز خاص روی پشتش و غبغب‌های آویزان که مانند شال مد روز از گردنش جاری می‌شود، در حراجی ژوئن سال گذشته در «آراندو» برزیل رکورد جدیدی را ثبت کرد.

راز بقا: یک گاو سفید پر ابهت با قوز خاص روی پشتش و غبغب‌های آویزان که مانند شال مد روز از گردنش آویزان می‌شود، در حراجی ژوئن سال گذشته در «آراندو» برزیل رکورد جدیدی را ثبت کرد. این رکورد به صورت گسترده‌ای در بازار گوشت برزیل، یکی از بهترین بازار‌های دام دنیا پخش شد و سرو صدای زیادی ایجاد کرد. 

به گزارش راز بقا، هنگامی که حراجی ایجاد شد سرمایه گذاران برای خرید گاو «نلور» برزیلی باشکوه، نسلی از گاو‌های اهلی نژاد باستانی «زِبو»، ۴.۳ میلیون دلار را پرداخت کردند. برزیل به عنوان صادرکننده شماره یک گوشت گاو در جهان در صدر قرار دارد و سه سال پیش زمانی که چین واردات از برزیل را پس از شیوع شدید تب خوکی آفریقایی آغاز کرد، به رتبه اول رسید.

«کارولینا آرانتس»، عکاس و کاوشگر دنیای حیوانات می‌گوید برزیل در حال حاضر چهار کشتارگاه جدید برای خدمت‌رسانی به بازار چین ساخته است. او می‌گوید: «این صنعت در حال پیشرفت است». اوبرابا، شهری در ارتفاعات جنوبی برزیل است و در آنجا گاو پادشاه است و نژاد زِبو تاج را بر سر می‌گذارند.

آرانتس که هشت سال است صنعت گاوداری را دنبال می‌کند، می‌گوید: «همه چیز در اوبرابا زبو است. رادیو زبو، رستوران‌های زبو و...». 

در حراج‌های پرفروش، بچه‌های گاو «نلور» بهترین انتخاب هستند و نه فقط برای گوشتشان بلکه این گاو‌ها به‌عنوان آینده صنعت، برای اهداف اصلاح نژادی و پتانسیل این نژاد برای کاهش اثرات منفی دامداری بر محیط‌زیست در نظر گرفته می‌شوند. 

گاوداری به مدت ۶۵ سال عامل اصلی تخریب جنگل‌های آمازون بوده است. برزیل امروز ۲۲۵ میلیون رأس گاو دارد و در آستانه تسلط بر بازاری است که پیش بینی می‌شود طی ۲۰ سال آینده ۳۵ درصد رشد کند. آیا نژاد‌های ارزشمند و میلیون دلاری مانند نلور واقعاً می‌توانند تفاوتی ایجاد کنند؟

خاستگاه این گاو با ارزش

گاو‌های با نژاد زبو به طور کلی به لطف غدد بزرگ و متعدد عرق که به حفظ آب بدن کمک می‌کنند، به طور طبیعی با گرما سازگار هستند. پوست آن‌ها ضخیم است و دارای مو‌هایی فشرده هستند که باعث می‌شود کمتر میزبان حشرات خون‌خواری مانند پشه‌ها باشند. 

پرورش پایدار گوشت

نلور‌ها در برابر بسیاری از عفونت‌های انگلی مقاوم هستند که این امر می‌تواند مشکلات معده را از بین ببرد، اما نلور و زبو، مانند همه گاوها، همچنان متان را از طریق آروغ زدن مکرر و نفخ شکم منتشر می‌کنند. متان قوی‌تر و مضرتر از دی اکسید کربن برای جو است و «باد معده» گاو ۱۴.۵ درصد از کل انتشار گاز‌های گلخانه‌ای جهانی را تشکیل می‌دهد.

طبق گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، یک گاو می‌تواند بین ۱۵۴ تا ۲۶۴ پوند متان تولید کند و انتشار روزانه باد شکم یک گاو ۲۵ تا ۸۰ برابر قوی‌تر از دی اکسید کربن است. با توجه به توانایی ذاتی آن‌ها برای مقاومت در برابر گرمای زیاد و زنده ماندن در شرایط چالش برانگیز مانند خشکسالی، هیبرید‌های زبو برای مدت کوتاهی به عنوان گاو‌هایی برای تولید گوشت سازگار با سیاره زمین دیده شدند. برخی از زیرگونه‌های خاص عضله بیشتری نیز دارند و از نظر تئوری با تولید گوشت بیشتر از مراتع کمتر، تأثیرات منفی زیست محیطی خود را کاهش می‌دهند.

آرانتس می‌گوید: «زبو به حیوانی «مقدس» در تجارت و فرهنگ برزیل تبدیل شد و به مایه غرور ملی تبدیل شده است.

برچسب ها :
گاو حیات وحش
ارسال نظر
علم و کیهان