کد خبر: ۳۱۲
19 اسفند 1402
13:47

(عکس) این توله گرگ از عصر یخبندان باقی مانده است!

(عکس) این توله گرگ از عصر یخبندان باقی مانده است!
بقایای این گرگ مومیایی شده، قدیمی‌ترین بقایای به‌دست آمده از یک گرگ است

راز بقا: دانشمندان اعلام کردند که یک توله گرگ منجمد در خاک، متعلق به دوران باستان در یوکان کانادا کشف شد.

به گزارش راز بقا؛ بقایای این موجود که قدمت آن به عصر یخبندان برمی‌گردد، به‌وسیله یک معدنکار طلا در سال ۲۰۱۶ نزدیک شهر داسون، در قلمرو یوکان کشف شد. نام این توله «زور» گذاشته شده که به زبان محلی هان، به معنی گرگ است.

به نظر می‌رسد این حیوان که توله‌ای ماده است، به ناگهان وقتی لانه بر سر او خراب شده، جان باخته است.

بقایای این حیوان، اطلاعاتی بی‌نظیر درباره بافت ماهیچه‌ای توله گرگ می‌دهد. بررسی این بافت اجازه می‌دهد تصویری روشن‌تری از زندگی این حیوان در کانادا در ۲.۶ میلیون سال پیش داشته باشیم. این بقایا همچنین قدیمی‌ترین بقایای به‌دست آمده از گرگ است و این احتمال وجود دارد که به مطالعه سیر تکامل این حیوان کمک کند.

جولی میچن، استاد رشته آناتومی در دانشگاه دموین ایالت آیوا، این حیوان را «کامل‌ترین مومیایی گرگ که تاکنون پیدا شده» نامید. خانم میچن افزود این گرگ «در واقع صددرصد دست‌نخورده باقی مانده است» و تنها چیزی که از بین رفته، چشمان او است.

این استاد دانشگاه گفت جزئیات این جسد تا حدی کامل است که به دانشمندان این امکان را داده است «در واقع زندگی او را بازسازی» کنند.

دکتر گرنت زازولا، فسیل‌شناس دولت یوکان، این گرگ را یافته‌ای «زیبا» و «خیره‌کننده» توصیف کرد و گفت: «او پنجه‌ها و دم کوچک و نمکینی داشت و لب بالایی‌اش که خم شده است دندان‌هایش را نشان می‌دهد.»

دکتر گرنت گفت یافتن یک مومیایی در یوکان امر بسیار نادری است. او افزود برای اینکه یک حیوان مومیایی شود، می‌بایست به سرعت دفن شود. این فسیل‌شناس توضیح داد: «حیوان اول باید در منطقه‌ای که خاک منجمد دارد بمیرد، جایی که زمین همیشه یخ زده است، و بعد باید به سرعت دفن شود که مشابه هر روند فسیل‌شدن دیگری است.»

هرچه یک حیوان مرده بیشتر در معرض هوا و بیرون از زمین باشد، احتمال خورده شدن آن به‌وسیله حیوانات شکارچی و تجزیه جسد آن بیشتر می‌شود.

خانم میچن دلیل موفق مومیایی شدن این حیوان را مرگ توله در داخل لانه فرو ریخته خود می‌داند. او افزود: «اطلاعات ما نشان می‌دهد او گرسنه نبوده و حدود ۷ هفته سن داشته است، برای همین احساس بهتری داریم که این دختر کوچک هنگام مرگ زجر زیادی نکشیده است.»

گرگ‌های خاکستری امروزه در همین منطقه، در سن ۷ هفتگی تازه از شیر مادر جدا می‌شوند.

این یعنی با مطالعه مواد شیمیایی موجود در مو و دندان این توله گرگ، محققان توانستند بفهمند مادر او چه می‌خورده است. مطابق تحقیقات، به نظر می‌رسد رژیم غذایی او به طور عمده از غذا‌هایی دریایی تشکیل می‌شده است.

خانم میچن گفت آن‌ها از این کشف شگفت‌زده شده‌اند. او عنوان کرد: «معمولا وقتی به گرگ‌ها در عصر یخبندان فکر می‌کنیم به شکار بوفالو، گاومیش یا سایر حیوانات بزرگ روی زمین به‌وسیله آن‌ها نظر داریم.»

از طریق تحلیل بافت ژنتیکی این گرگ، دانشمندان همچنین نتیجه گرفتند نوادگان او بیش از آنکه از اجداد گرگ‌های خاکستری امریکای شمالی باشد، از گرگ‌های باستانی ساکن در روسیه، سیبری و آلاسکا است.

کشف این جسد تا حدی نیز ناشی از تغییرات اقلیمی بوده است که کمک کرده است یخ خاک‌های منجمد آب و اجساد مومیایی دیده شوند.

خانم میچن این کشف را یکی از «ویژگی‌های کوچک مثبت تغییر اقلیم» خواند، ولی تاکید کرد ما باید «در اینباره واقعا محتاط» باشیم. 

بقایای این حیوان در حال حاضر در مرکز تحقیقاتی برنگیا یوکان، در شهر وایت‌هورس به نمایش گذاشته شده است.

برچسب ها :
عصر یخبندان
ارسال نظر
علم و کیهان