کد خبر: ۴۹۲
27 اسفند 1402
12:07

(عکس) بچه اژد‌هایی که مرموز و مخفیانه زندگی می‌کند

(عکس) بچه اژد‌هایی که مرموز و مخفیانه زندگی می‌کند
جانورانی که زمانی تصور می‌شد فقط در آب زندگی می‌کنند، در حالی که از غار‌های خود در شمال ایتالیا بیرون می‌آمدند دیده شدند. این مشاهده نشان می‌دهد که این جانوران کور که زمانی بچه اژد‌ها هم نامیده می‌شدند، مدتی را روی زمین سپری می‌کنند.

راز بقا: سمندر سفید یا پروتئوس (Proteus anguinus) موجود عجیبی که زمانی تصور می‌شد بچه اژد‌ها است. این نوع خاص از جانوران پس از میلیون‌ها سال زندگی در تاریکی، عملاً نابینا هستند، بدن آن‌ها رنگ پریده و شبح‌آلود است با این حال، حس بویایی و شنوایی قوی دارد و با استفاده از میدان‌های الکتریکی حرکت می‌کند. اما علی‌رغم این تخصص‌های غارنشینی که به تروگلومورفیسم معروف است، به نظر می‌رسد که سمندر‌های سفید که اولم «olm» نیز نامیده می‌شوند، به زندگی در زیر زمین وابسته نیستند.

به گفته محققان تا به حال تعداد کمی از این سمندرها، بیرون از مکان زندگی خود یعنی غار‌های زیرزمینی دیده شده‌اند با این حال، در سال ۲۰۲۰، به طور تصادفی با یکی از آن‌ها در حال شنا در چشمه‌ای روی زمین برخورد کرد که باعث تعجب آن‌ها شد. با بررسی بیشتر، محققان متوجه شدند که این اتفاق آنچنان که تصور می‌شد، اتفاق نادری نیست.

(عکس) بچه اژد‌هایی که مرموز و مخفیانه زندگی می‌کند

این جانوران کور در ۱۵ چشمه در شمال شرقی ایتالیا مشاهده شدند و حتی در یک مورد، یک لارو پیدا شد که به گفته محققان یک یافته استثنایی بود؛ گفته می‌شود که این تنها لاروی بود که در خارح از غار‌ها دیده می‌شد و حتی کوچکترین عضو از این گونه جانور بود که تا به حال دیده شده بود. این می‌تواند نشان دهد که سمندر‌های سفید می‌توانند در در خارج از محدوده غار خود زاد و ولد کنند، اگرچه انتظار می‌رود این امر نادر باشد.

حتی اگر آن‌ها در سطح تولید مثل نکنند، محققان احتمال می‌دهند که گونه‌ها در آنجا تغذیه می‌کنند. محققان ۱۲ سمندر سفید را کنترل کردند که ۵ تای آن‌ها به تازگی کرم خاکی خورده بودند. هیچ یک از این کرم‌ها متعلق به گونه‌هایی نبودند که زیر آب زندگی می‌کنند بنابراین محققان بر این باورند که آن‌ها برای تغذیه به سطح زمین می‌آیند. علیرغم مقدار زیادی انرژی که آن‌ها برای رسیدن از غار زیرزمینی خود به سطح نیاز دارند، به نظر نمی‌رسد که بد عمل کنند، چرا که با این حال که اکثرا جانوران لاغری هستند، اما سمندر‌هایی که در سطح آب دیده می‌شدند کاملا چاق بودند.

 

منبع: خبر آنلاین - تینا مزدکی

ارسال نظر
علم و کیهان