کد خبر: ۸۳
03 بهمن 1402
09:14

بازسازی چهره مردی که ۱۷۰۰ سال پیش به شکلی وحشیانه کشته شد

بازسازی چهره مردی که ۱۷۰۰ سال پیش به شکلی وحشیانه کشته شد
برده روم باستان که ۱۷۰۰ سال پیش به شکل بی‌رحمانه‌ای قربانی شده بود، به لطف تکنولوژی دیجیتال به زندگی برگردانده شد. در واقع محققان چهره برده رومی را به صورت دیجیتالی بازسازی کردند.

راز بقا: در سال ۲۰۱۷، باستان‌شناسان، بقایای باستانی مردی را که ناخن پایش هنوز باقی مانده بود، در کمبریج شایر انگلستان پیدا کردند. پس از تجزیه و تحلیل اسکلت این مرد، محققان دریافتند که این اسکلت متعلق به یک برده رومی است.

این مرد در قرن سوم یا چهارم پس از میلاد یا بین ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ سال پیش مصلوب شده بود. اکنون، به لطف فناوری بازسازی دیجیتال، کارشناسان نشان داده‌اند که چهره این مرد چگونه بوده است. هنرمند پزشکی قانونی جو مولینز از سی‌تی‌اسکن برای تجزیه و تحلیل جمجمه مرد استفاده و چارچوبی را برای صورت او ایجاد کرد.

مولینز به لایو ساینس گفت: «این کار مانند جور کردن قطعات یک پازل باستانی بود.»

مولینز ابتدا ساختار اسکلت صورت مرد را ساخت و سپس با استفاده از نشانگر‌های زیستی «ماهیچه‌های صورت او را تراشید.» داده‌های DNA به مولینز کمک کرد تا رنگ پوست این مرد و همچنین رنگ چشم او را تشخیص دهد.

مولینز گفت: «با این اطلاعاتی که به دست آوردیم، پازل باستانی به راحتی ساخته شد. شبیه این بود که پرتره‌ای را از اسکلت تا جزئیات روی پوست نقاشی کنیم.»

او افزود: «یکی از بزرگترین شگفتی‌های من در حین کار روی این نوع پرونده‌ها، این است که این شخص زمانی یک انسان زنده بوده است. با وجود اینکه او بیش از ۱۰۰۰ سال پیش زنده بوده و در شرایط وحشتناکی از دنیا رفته، هنوز یک انسان است.»

کورین دوهیگ، استخوان‌شناس، که در این پروژه همکاری کرد، به بی‌بی‌سی گفت: «این مرد پایان وحشتناکی داشت و به نظر می‌رسد با دیدن چهره‌اش می‌توان به او ادای احترام کرد.»

این مرد ناشناس در سن ۲۵ تا ۳۵ سالگی مرده و اسکلت ضربه خورده‹ او نشان داد که استخوان‌های پای او نازک شده و به گفته محققان، این نشان می‌دهد که او احتمالا برای مدت طولانی به دیوار زنجیر شده بود. اسکلت او با چندین میخ و یک تخته چوبی دفن شده که می‌تواند صلیب او باشد. دانشگاه کمبریج این مرد را یکی از بهترین نمونه‌های حفظ شده از مصلوب‌شدن رومیان می‌داند.

بقایای این مرد به همراه بیش از ۴۰ نفر دیگر در یک گورستان پیدا شد.

منبع: همشهری آنلاین

ارسال نظر
علم و کیهان