کد خبر: ۱۲۰۱
08 خرداد 1403
15:57

دلفین‌ها همدیگر را از طریق آلت تناسلی و «طعم ادرار» تشخیص می‌دهند!

دلفین‌ها همدیگر را از طریق آلت تناسلی و «طعم ادرار» تشخیص می‌دهند!
دلفین‌های پوزه‌بطری معمولی به عنوان شناخته‌شده‌ترین گونه از دلفین‌ها مدت زیادی را به تماس آرواره‌هایشان با اندام تناسلی یکدیگر اختصاص می‌دهند. امری که باعث می‌شود تا با طعم ادرار یکدیگر آشنا شوند.

راز بقا: نتیجه پژوهش دانشمندان نشان می‌دهد که دلفین‌ها با چشیدن ادرار از حضور یکدیگر در اطراف خود مطلع می‌شوند. 

به گزارش راز بقا؛ بنا به نتیجه این تحقیق که در نشریه علمی «ساینس ادونسس» (Science Advances) منتشر شد دلفین‌های معروف به دلفین پوزه‌بطری معمولی (Bottlenose dolphin) دهان خود را باز نگه می‌دارند و ادرار آن دسته از هم‌قطاران خود را که از قبل با آن‌ها آشنایی دارند به مدت طولانی‌تری از دیگر دلفین‌ها مزمزه می‌کنند. 

دلفین‌

جیسون براک، پژوهشگر دانشگاه ایالتی تگزاس در آمریکا در این باره می‌گوید: «دلفین‌ها اولین مهره‌دارانی هستند که نشان داده شده است که تنها از طریق چشایی یکدیگر را تشخیص می‌دهند.»

به گفته دانشمندان چشیدن ادرار دیگر دلفین‌ها برای این حیوانات در فضای اقیانوس کارایی زیادی دارد، زیرا ادرار مدت‌ها پس از گذر دلفین در آب باقی می‌ماند. 

دلفین‌های پوزه‌بطری معمولی شناخته‌شده‌ترین گونه از دلفین‌ها هستند. آن‌ها مدت زیادی را به تماس آرواره‌هایشان با اندام تناسلی یکدیگر اختصاص می‌دهند. 

دلفین‌ها

این امر در تعامل اجتماعی آن‌ها با یکدیگر مرسوم است و به گفته دانشمندان باعث می‌شود تا دلفین‌ها با طعم ادرار یکدیگر آشنا شوند. 

محققان با توجه به اینکه دلفین‌ها حس بویایی ندارند اطمینان یافته‌اند که آنچه به این جانوران دریایی امکان می‌دهد تا ادرار یکدیگر را تشخیص دهند بوی آن نیست بلکه مزه آن است.

برچسب ها :
دلفین
خواندنی‌ها
ارسال نظر
علم و کیهان