کد خبر: ۴۳۰
23 اسفند 1402
15:56

دریاچه پر از اسکلت در هیمالیا؛ ترسناک‌ترین معمای جهان حل شد!

دریاچه پر از اسکلت در هیمالیا؛ ترسناک‌ترین معمای جهان حل شد!
روپکوند، یک دریاچه دورافتاده در بخش رشته کوه هیمالیا در هند مکانی است که ۸۰۰ اسکلت انسان در آن قرار گرفته و یکی از اسرارآمیزترین و ترسناک‌ترین معماهای باستان شناسی بوده است.

راز بقا: روپکوند، یک دریاچه دورافتاده در بخش رشته کوه هیمالیا در هند مکانی است که ۸۰۰ اسکلت انسان در آن قرار گرفته و یکی از اسرارآمیزترین و ترسناک‌ترین معماهای باستان شناسی بوده است.

به گزارش راز بقا؛ اکنون، یک مطالعه جدید که نتایج آن اخیراً در مجله علمی «نیچر کامیونیکشنز» منتشر شد، می‌کوشد تا از راز آن چه در این دریاچه موسوم به «دریاچه اسکلت» روی داده است، پرده بردارد؛ ولی این نتایج خود سوال های بیشتری را برانگیخته است.

به گزارش مجله «نشنال جئوگرافیک»، در سال ۲۰۰۰ میلادی مطالعات اولیه بر روی «دی ان ای» نشان داده بود افرادی که در «روپکوند» مرده‌اند از نژاد آسیای جنوبی بودند، و آزمایش تاریخ‌گذاری رادیوکربن زمان وقوع آن را حوالی سال ۸۰۰ میلادی تعیین کرده و نشان می‌داد که گویا همه آنها با هم در یک زمان جان داده بودند.

دریاچه پر از اسکلت در هیمالیا؛ ترسناک‌ترین معمای جهان حل شد!

اما نتایج تازه به دست آمدن از تحلیل ژنتیکی کامل ۳۸ اسکلت به جای مانده نشان می‌دهد که تعدادی از آنان طی مدت سه قرن - سال‌های ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ میلادی - و تعدادی دیگر هزار سال بعد - احتمالا همزمان و طی یک رویداد - جان باخته‌اند.

یکی از احتمالاتی که پژوهشگران می دهند این است که قربانیان، زائرانی بودند که در جشنواره و مراسم زیارت «راج جات» که اصولاً سه هفته طول می کشد، در طوفان تگرگ گیر کرده و کشته شدند.

در بین اسکلت ها چترهایی که در طول این مراسم مذهبی استفاده می شود پیدا شده است. برخی از جمجمه ها جای شکستگی دارند که نشان می دهد شاید در اثر اصابت گلوله های بزرگ تگرگ بوجود آمده باشند.

ارسال نظر
علم و کیهان