کد خبر: ۶۶
02 بهمن 1402
11:57

یک کارگاه داروسازی ۲۸۰۰ ساله در بالکان کشف شد

یک کارگاه داروسازی ۲۸۰۰ ساله در بالکان کشف شد
باستان شناسان در حفاری‌های شهر باستانی تراکیه Heraion Teikhos، در شمال غربی استان تکیرداغ، یک «محوطه تولید دارو» را کشف کردند که توسط یک منبع آب پشتیبانی می‌شود.

راز بقا: شهر باستانی Heraion Teichos در شاهراه استانبول - تکیرداغ، واقع در سواحل دریای مرمره در استان تکیرداغ، بسیار مهم است، زیرا تنها شهر تراسیایی است که در ترکیه حفاری شده است. تراکیه یا تراس سرزمینی جغرافیایی و تاریخی در جنوب شرقی اروپا است که امروزه بین بلغارستان، ترکیه و یونان تقسیم شده‌است. 

در سال‌های اخیر، داده‌های علمی نشان داده شده توسط کاوش‌های باستان شناسی نشان می‌دهد که این شهر از هزاره سوم قبل از میلاد قابل سکونت بوده است. تا قرن سیزدهم بعد از میلاد این شهر درخشان‌ترین دوره‌های خود را از قرن پنجم قبل از میلاد تا قرن اول پس از میلاد سپری کرد.

در سال ۲۰۲۱، تیمی از محققان دانشگاه روملی استانبول، معبدی ۲۸۰۰ ساله را در شهر باستانی تراکیه یعنی «هرایون تیخوس» ترکیه کشف کردند. اکنون، یک سیستم آبی شناسایی شده است که به فضایی در معبد منتهی می‌شود که محققان آن را «منطقه باستانی تولید داروی» می‌نامند.

پروفسور «نشه آتیک» به روزنامه حریت دیلی نیوز گفت: «هرایون تیخوس یک شهر تراسیایی است، اولین سکونتگاه تراسیایی در کشور ما که هنوز کاوش‌ها در آن انجام می‌شود و تنها مکان کاوش‌هایی است که یافته‌های تراسیایی به دست می‌آید».

کارگاه داروسازی ۲۸۰۰ ساله

«اتیک» هدف از این کاوش‌ها را شناسایی محوطه تولید دارو اعلام کرد؛ ناحیه‌ای که هنوز اندازه و نحوه انتقال آب به آن مشخص نیست. سیستم‌های آب در سکونتگاه‌های بالای تپه معمولاً در زمان‌های قدیم بر اساس آب انبار‌های بزرگ ساخته می‌شدند. حفاری‌های سال ۲۰۲۳ در شهرک هرایون تیخوس یافته‌هایی ارائه داد که نشان می‌دهد آب نه از آب انبارها، بلکه از منطقه‌ای در چند کیلومتری شرق محل حفاری منتقل می‌شده است، که این منطقه امروزه نیز جنگلی است. علاوه بر این، یک ناحیه داروسازی جدید در غرب شهرک کشف شد. «اتیک» گفت: لوله‌های سفالی که استخر‌ها و کانال‌های سنگی را به هم متصل می‌کنند، نشان می‌دهند که یک منطقه تولید دارو در کل منطقه حفاری شده وجود دارد. 

وی در پایان گفت: این واقعیت که کوره‌های دارو و سیستم آب تمیز و استخر‌های مورد نیاز برای تهیه دارو در نزدیکی یکدیگر همان مناطق قرار داشتند، از نظر علمی مهم است، زیرا برای اولین بار است که از نظر باستان شناسی شناسایی می‌شوند.

تراسیایی‌ها گروهی از قبایل بودند که به دلیل فرهنگ غنی و جنگجویی‌شان مشهور بودند و از سال ۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰ قبل از میلاد در اروپای جنوب شرقی رشد کردند. آن‌ها گروهی از قبایل بودند که قسمت جنوب شرقی شبه جزیره بالکان را اشغال کردند. تراسیایی‌ها بیشتر به خاطر فلزکاری شکوهمند خود از جمله طلا و نقره و افرادی مانند اسپارتاکوس افسانه ای، که از نسل آن‌ها بود، شهرت دارند. فرهنگ آن‌ها که با تأثیرات فرهنگ یونانی و متعاقبا رومی آمیخته شده، کمک قابل توجهی به تابلوسازی و فرش بافی دوران کلاسیک کرد، اما به دلیل فقدان سوابق مکتوب، در هاله‌ای از رمز و راز باقی مانده است.

 

منبع: زی‌سان

برچسب ها :
دنیای باستان
ارسال نظر
علم و کیهان