کد خبر: ۱۸۷
07 اسفند 1402
21:50

تاریخ تاریک گربه سیاه؛ چرا آنها نماد شیطان و بدشانسی شدند؟

تاریخ تاریک گربه سیاه؛ چرا آنها نماد شیطان و بدشانسی شدند؟
برخی عقیده دارند وقتی یک گربه سیاه از مسیرشان عبور کند، مطمئناً بدشانسی نیز به دنبالش خواهد آمد. اما چگونه گربه‌های سیاه به چنین شهرت تاریکی دست یافتند؟

راز بقا: برخی عقیده دارند وقتی یک گربه سیاه از مسیرشان عبور کند، مطمئناً بدشانسی نیز به دنبالش خواهد آمد. اما چگونه گربه‌های سیاه به چنین شهرت تاریکی دست یافتند؟ 

خرافات درباره گربه سیاه ریشه در تاریخ دارد و با مذاهب باستانی، شکار جادوگران قرون وسطایی و باور‌های غلط امروزی در هم آمیخته است.

آغازگاه باستانی: گربه‌ها در مصر و پاگانیسم

در مصر باستان، گربه ها، صرف نظر از رنگشان، مورد احترام بودند. کشتن یک گربه، عمدی یا غیر عمد، اغلب منجر به صدور حکم اعدام سریع می‌شد. چند قرن جلوتر، و ظهور مسیحیت در اروپا، این تفکر به چالش کشیده شد و در نهایت آداب و رسوم بت پرستی و آیین پاگانی در سایه قرار گرفت. در آن دوران، نماد‌های بت‌پرستان، مانند الهه رومی دیانا و گربه ها، هدف قرار گرفتند. گربه که اغلب با جادوگری، بت پرستی و الهه‌ها مرتبط است، تبار خود را از موجودی مورد احترام به نمادی از شر تغییر داد. 

قرون وسطا: گربه‌های سیاه و تبار شیطانی

قرون وسطی دوره بسیار بدی برای گربه‌های سیاه بود. در سال ۱۲۳۳ میلادی، پاپ گریگوری نهم، به نمایندگی از کلیسای کاتولیک، اعلام کرد که گربه سیاه فقط یک شگون بد نیست، بلکه تجسم خود شیطان است. این اعلامیه منجر به اعمال وحشتناکی شد که طی آن مسیحیان مؤمن در تلاشی کاملا عجیب برای نشان دادن تقوای خود، گربه‌های سیاه را جمع می‌کردند تا در جشنواره‌های روستایی زنده زنده بسوزانند. 

در قرن چهاردهم، جمعیت گربه‌های سیاه در برخی مناطق اروپایی به طرز نگران‌کننده‌ای کم شده بود که بر جمعیت جوندگان تأثیر گذاشته و به طور غیرمستقیم در گسترش طاعون نیز نقش داشت. 

جادوگران و آشنایان: محاکمه جادوگران سیلِم ماساچوست

با گذشت قرن ها، ارتباط بین گربه سانان سیاه و جادوگران در فرهنگ عامه اروپایی قوت گرفت. برخی خرافات ادعا می‌کردند که گربه‌های سیاه جادوگر‌هایی در لباس مبدل هستند، در حالی که برخی دیگر معتقد بودند که گربه سیاه می‌تواند پس از هفت سال خدمت به یک جادوگر، خودش تبدیل به یک جادوگر شود.

طبق گزارشی که در آسوشیتدپرس منتشر شده بود، زمانی که محاکمه جادوگران سیلم (یک سری از محاکمات افراد به جرم افسونگری در ماساچوست و در بین فوریه ۱۶۹۲ تا مه ۱۶۹۳ بود که در شهر سیلم، ماساچوست صورت گرفت) در اواخر قرن شانزدهم و اوایل قرن هفدهم شروع شد، صرف داشتن یک گربه سیاه می‌توانست دلیلی برای اعدام باشد. 

باور‌های غلط مدرن از بدشانسی

حتی امروز و در دوران مدرن، خرافات گربه سیاه ادامه دارد و به طرز غم انگیزی، این گربه‌های سیاه هستند که بیشترین آسیب را می‌بینند. طبق ASPCA، (انجمن حفاظت از محیط زیست آمریکا) گربه‌های سیاه بیش از گربه‌های هر رنگ دیگری در پناهگاه‌ها و برای امدادرسانی پذیرفته می‌شوند. در حالی که این بچه گربه‌های شبح وار اکثریت گربه‌ها را در تاسیسات حمایتی تشکیل می‌دهند، اما تعداد زیادی از آن‌ها نیز به سرپرستی پذیرفته شده‌اند. 

اما با وجود اینکه بسیاری از این موجودات زیبا به پناهگاه‌ها سپرده شده‌اند، اما در درازمدت تعداد بیشتری از آن‌ها کشته می‌شوند. اگرچه نمی‌توان با اطمینان گفت، اما خرافات شکل گرفته حول گربه‌های سیاه و به اصطلاح بدشگونی آن‌ها می‌تواند به طور بالقوه توضیح دهد که چرا بسیاری از آن‌ها در پناهگاه‌ها حضور دارند. اما اکنون می‌دانیم که وقتی یک گربه سیاه ظاهر می‌شود چیزی برای ترس وجود ندارد، درست است؟

شرایط امروزی خیلی هم بد نیست!

اگرچه گربه سیاه در بسیاری از فرهنگ‌های غربی نشانه‌های بدی به شمار می‌رود و خرافات حول آن‌ها همچنان ادامه دارد، اما در برخی نقاط جهان آن‌ها را خوش یمن می‌دانند. در برخی از مناطق روسیه، همه گربه ها، از جمله گربه‌هایی که سیاه و سفید هستند، به عنوان نشانه‌های خوش شانسی و سعادت در نظر گرفته می‌شوند. در انگلستان، اعتقاد بر این است که گربه سیاهی که از مسیر شما عبور می‌کند، نشان دهنده اقبال خوبی است که قرار است به سمت شما بیاید. به طور مشابه، در ژاپن، تصور می‌شود که داشتن یک گربه سیاه، به ویژه برای زنان مجرد، خواستگاران زیادی را به همراه دارد.

برچسب ها :
گربه حیات وحش
ارسال نظر
علم و کیهان