کد خبر: ۳۸۹
21 اسفند 1402
16:35

وضعیت پیچیده جفت‌گیری و بارداری کرگدن؛ هیجان برای جفت‌گیری کار دست کرگدن ماده داد

وضعیت پیچیده جفت‌گیری و بارداری کرگدن؛ هیجان برای جفت‌گیری کار دست کرگدن ماده داد
کرگدن بسیار در معرض انقراض قرار دارند چرا که کرگدن ماده هر سه تا چهار سال یک بار پس از ۱۶ ماه بارداری، یک بچه به دنیا می‌آورد

راز بقا: یک کرگدن ماده پس از اولین دیدار با کرگدن نر جدید که سرانجام خوبی نداشت، در باغ‌وحش غرق شد. این کرگدن که اسمش النا بود با ورود جفت نر جدید به پارک وایلدلندز در شهر اِمِن هلند، «رم کرد».

مسئولان این مکان تفریحی گفتند پس از تعقیب و گریز، ماده خسته و بی‌رمق سر خورد و داخل یک چاله آب افتاد و جان باخت. 

نر جدید، که نامش لیمپوپو است، در چارچوب طرح پیشنهادی جفت‌گیری در این مکان تفریحی، در محوطه این کرگدن ماده قرار داده شده بود.

آن‌ها در حالی که در آغل‌های جداگانه نگهداری می‌شدند از طریق بویایی و بصری، محتاطانه به یکدیگر معرفی شدند.

اما وقتی مسئولان این پارک تفریحی اجازه دادند لیمپوپوی ۱۹ ساله وارد محوطه‌ای شود که النا با خواهرش زهرا شریک بود، ورق برگشت و به فاجعه ختم شد.

سخنگوی وایلدلندز گفت: «از آن لحظه به بعد بود که اوضاع ناآرام شد. هر دو ماده با دیدن نر رم کردند و به‌جای اینکه دو تایی او را سر جایش بنشانند، هر دو فرار کردند.»

«در نتیجه، لیمپوپو هم دنبالشان گذاشت. به نظر می‌رسید بیشتر روی النا تمرکز داشت، چون او نزدیک‌تر بود.» بنا بر اعلام باغ وحش، پس از ۱۵ دقیقه، او در چاله آب کم‌عمقی سر خورد و به پهلو افتاد و نتوانست برخیزد.

سرپرست‌ها‌ــ که فقط وقتی او زیر آب رفت مداخله کردند‌ــ نتوانستند جلو غرق شدنش را بگیرند.

یوپ استامپل، دامپزشک باغ وحش، در این زمینه گفت: «می‌خواهی بپری آن‌جا و سرش را بالای آب نگه داری، اما نمی‌توانی. کرگدن‌ها نه تنها خیلی خطرناک‌اند، بلکه تقریبا ۲۰۰۰ کیلو وزن دارند.»

او در گفتگو با روزنامه ای‌دی هلند اضافه کرد: «ما با بیل دویدیم و با آن دنبال نر گذاشتیم و فراری‌اش دادیم، تا بتوانیم خودمان را به ماده برسانیم، اما کار از کار گذشته بود.»

مسئولان باغ وحش گفتند چنین آشناسازی‌هایی «اغلب نیازمند مداخله است، اما قبلا هرگز موردی مرگبار پیش نیامده بود.».

اما شاید این طرح سوال‌برانگیز باشد؛ به‌خصوص پس از اینکه تایید شد لیمپوپو را شش سال قبل به این دلیل که «با جفت ماده رفتار مناسب نداشت» از باغ وحشی در آلمان منتقل کردند.

اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت کرگدن سفید جنوبی را در فهرست گونه‌های «نزدیک به خطر [انقراض]» قرار داده است. از این گونه تنها ۱۰ هزار و ۸۰ راس در جهان وجود دارد.

اما زاد و ولد این کرگدن‌ها می‌تواند دشوار باشد، زیرا کرگدن ماده هر سه تا چهار سال یک بار پس از ۱۶ ماه بارداری، یک بچه به دنیا می‌آورد.

برچسب ها :
کرگدن جفت‌گیری
ارسال نظر
علم و کیهان