کد خبر: ۱۰۹۰
30 ارديبهشت 1403
10:54

«بز دمشقی»؛ بز ترسناکی که شبیه سگ «بولداگ» است و جایزه زیباترین بز جهان را گرفت!

«بز دمشقی»؛ بز ترسناکی که شبیه سگ «بولداگ» است و جایزه زیباترین بز جهان را گرفت!
بز دمشق یک نژاد بز خانگی است که عموماً برای تولید شیر پرورش داده می‌شود. منشا این نژاد در کشور‌های خاورمیانه است و عمدتاً در قبرس، لبنان و سوریه پرورش یافته است. این نژاد با نام‌های دیگری مانند حلب، بَلَدی، شامی نیز شناخته می‌شود.

راز بقا: بز دمشق یک نژاد بز بومی خاورمیانه است و به صورت گله‌های بزرگ در سراسر منطقه پرورش داده شده است. این نژاد توسط خانواده «آنتونیادس» و سپس توسط بریتانیایی‌ها به قبرس وارد شد، جایی که کیفیت آن با پرورش و اصلاح نژادی بهبود یافت. این بز در قرن نوزدهم توسط بریتانیا صادر شد. آن‌ها به قبرس برده شدند و سپس در آنجا پرورش یافتند و در تعداد زیادی بزرگ شدند. در این مدت این نژاد نام «دمشق» را به خود اختصاص داد. بز دمشق در بسیاری از آثار کلاسیک ادبیات عرب ذکر شده است. در واقع این نژاد در ادیان و فولکلور منطقه نیز دیده می‌شود.

«بز دمشق» معروف به «بولداگ» بز‌ها و برنده جایزه زیباترین «بز»

به گزارش راز بقا؛ بز دمشق به دلیل نجیب بودن و داشتن ویژگی‌های چشمگیر برای پرورش بسیاری از نژاد‌های دیگر بز مورد استفاده قرار گرفت. 

یک بز دمشق به نام «قهر» جایزه اول عنوان «زیباترین بز» را در مسابقات «مزائن المعز» ریاض در ۱۳ ژوئن ۲۰۰۸ به دست آورد. برخی از مردم بز دمشق را «بولداگ» بزها، عمدتاً به دلیل ظاهر آن می‌نامند. این نژاد چند منظوره است و برای گوشت، شیر و پوست استفاده می‌شود. 

تاریخچه و خاستگاه

بز دمشق تاریخ طولانی و باشکوهی دارد. منشا آن را می‌توان در خاورمیانه جستجو کرد، جایی که اعتقاد بر این است که هزاران سال در آنجا پرورش داده شده است. منشأ آن مناطق سوریه، لبنان، اردن و اسرائیل بوده و به طور سنتی توسط قبایل کوچ نشین در این مناطق پرورش یافت.

«بز دمشق» معروف به «بولداگ» بز‌ها و برنده جایزه زیباترین «بز»
این نژاد به دلیل توانایی‌اش برای رشد در محیط‌های خشک و نیمه خشک پرورش داده شد. توانست با پوشش گیاهی کم و منابع آبی محدود در منطقه بومی خود زنده بماند. در نتیجه، این نژاد تعدادی از ویژگی‌های سازگاری فیزیکی منحصر به فرد را ایجاد کرده که به آن اجازه می‌دهد در شرایط سخت زنده بماند.

مشخصات

بز دمشق یک نژاد زیبا از بز‌های اهلی است که به دلیل ویژگی‌های ظاهری متمایز خود شناخته شده است. اندازه آن بزرگ است و از نوع بز نوبی است. این بز‌ها معمولاً قرمز یا قهوه‌ای رنگ هستند، اما می‌توان آن‌ها را به رنگ‌های پایی یا خاکستری نیز دید. آن‌ها معمولاً دارای مو‌های بلند هستند و می‌توانند شاخدار و یا بدون شاخ باشند.


بیشتر بخوانید:


بز «کاموری»؛ بز پاکستانی با عجیب‌ترین گوش‌ جهان که چند هزار دلار قیمت دارد!

«بزوار»؛ بز ایرانی ماقبل تاریخ که آمریکایی‌ها برایش سر و دست می‌شکنند

مارخور؛ «بز» پاکستانی معروف به «پیرمرد کوهستان» که تُف‌اش ارزش طلا دارد!

«بُزفند»؛ حیوان بسیار کمیاب و عقیمی که حاصل جفت‌گیری بز و گوسفند است


«بز دمشق» معروف به «بولداگ» بز‌ها و برنده جایزه زیباترین «بز»

بز‌های دمشق کاملاً رشد کرده دارای گردن دراز و پا‌های بلند هستند. سر آن‌ها نسبتا کوچک است. مانند سایر بز‌ها دمشق نر معمولاً بزرگتر و سنگین‌تر از ماده‌ها هستند. وزن بز دمشق نر به طور متوسط حدود ۷۰ تا ۹۰ کیلوگرم است و وزن متوسط ماده‌ها حدود ۵۰ تا ۶۰ کیلوگرم است.

پناهگاه

به طور کلی، این بز‌ها به حداقل ۱۰-۱۵ فوت مربع فضای نگهداری برای هر حیوان در محل زندگی خود و ۲۰-۳۰ فوت مربع در فضای باز نیاز دارند. نوع پناهگاه مورد استفاده برای بز‌های دمشق به آب و هوای محلی و برخی عوامل دیگر بستگی دارد. یک پناهگاه ساده در سایه ممکن است در آب و هوای گرم و خشک کافی باشد. اما در مورد آب و هوای سردتر، یک سازه ایمن‌تر و قابل توجه‌تر با دیوار‌ها و سقف لازم است تا حیوانات را از باد، باران و برف محافظت کند. سیستم کفپوش باید محکم، بدون لغزش و تمیز کردن آسان باشد. بتن، شن، یا خاک بسته بندی شده همه گزینه‌های خوبی هستند. 

ایجاد حصار‌های ایمن و محکم یک نکته مهم است، زیرا این بز‌ها به دلیل توانایی خود در بالا رفتن و پریدن شناخته شده اند. ارتفاع حصار‌ها حداقل ۴-۵ فوت با احتیاطات اضافی باشد. 

رژیم غذایی مورد نیاز

مانند بسیاری از نژاد‌های بز، بز‌های دمشق نیز به مواد غذایی بسیار با کیفیت و مغذی برای حفظ سلامت، فعالیت و مولد بودن نیاز دارند. این بز‌ها برای تولید شیر بسیار خوب هستند. بنابراین، برای تولید شیر خوب، سبزیجات کافی باید در رژیم غذایی آن‌ها باشد. آن‌ها آب تمیز و شیرین می‌نوشند. 

علوفه جزء ضروری رژیم غذایی آنهاست. علوفه فیبر مورد نیاز را برای هضم خوب فراهم می‌کند. منابع خوب علوفه برای این بز‌ها شامل یونجه، کاه و علف‌های مرتعی است.

«بز دمشق» معروف به «بولداگ» بز‌ها و برنده جایزه زیباترین «بز»

بز‌های دمشق در کنار تغذیه با یونجه، مکمل‌ها و کنسانتره ها، برای تامین نیاز‌های غذایی خود به مرتع یا علوفه نیز نیاز دارند. برای جلوگیری از چرای بی رویه چراگاه را به طور منظم عوض شود و علوفه باید عاری از گیاهان سمی یا علف‌های هرز باشد.

تولید مثل / پرورش

این بز‌ها به طور طبیعی تولیدمثل‌کنندگان بسیار خوبی هستند. برای این بز‌ها معمولاً تولید مثل طبیعی انجام می‌شود. یک بز دمشق نر به طور کلی برای جفت‌گیریی با ۳۰ ماده کافیست. فصل تولید مثل معمولاً از آگوست تا دسامبر (با اوج فصل تولید مثل در سپتامبر و اکتبر) است. در طی این مدت، بز‌های ماده به فحلی می‌آیند و پذیرای جفت‌گیری هستند. هنگامی که یک بز ماده با موفقیت جفت‌گیری کرد، حاملگی خود را به مدت پنج ماه (تقریباً ۱۵۰ روز) ادامه خواهد داد. 

رفتار / خلق و خو

بز دمشق در کنار ظاهر متمایز خود، به دلیل رفتار و ویژگی‌های خلق و خوی متمایز خود نیز شناخته شده است. آن‌ها به طور طبیعی مطیع، آرام و اهل همکاری هستند و برای اعمال مختلف کشاورزی مناسب هستند.

طول عمر

«بز دمشق» معروف به «بولداگ» بز‌ها و برنده جایزه زیباترین «بز»

میانگین طول عمر یک بز دمشق حدود ۱۲ سال است. اگرچه، طول عمر دقیق می‌تواند متفاوت باشد و به عوامل متعددی بستگی دارد.

موارد استفاده بز دمشق

بز دمشق یک نژاد بز شیری است و عمدتاً برای تولید شیر استفاده می‌شود. اما آن‌ها نه تنها برای شیر، بلکه برای گوشت نیز ارزش پرورش دارند چرا که آن‌ها معمولا تولید گوشت بالایی دارند.

نکات ویژه درباره بز‌های دمشق

بز دمشق نجیب و دارای ویژگی‌های قابل توجه توصیف می‌شود. آن‌ها بسیار زیبا هستند و در ایجاد بسیاری از نژاد‌های محبوب دیگر بز استفاده می‌شوند. در صورت مراقبت مناسب، می‌تواند در هر جفت‌گیری سه تا چهار بچه به دنیا بیاورد.

این‌ها تولیدکنندگان شیر بسیار خوبی هستند. به طور متوسط می‌تواند روزانه ۱.۵ کیلوگرم شیر تولید کند. شیر بز دمشق به هضم بسیار آسان برای هر کسی که ممکن است در هضم محصولات لبنی معمولی مشکل داشته باشد، شناخته شده است.

این نژاد معمولاً رفتار خوب و خلق و خوی نسبتاً آرامی دارند.

برچسب ها :
بز گوسفند
ارسال نظر
علم و کیهان