کد خبر: ۱۱۴۲
01 خرداد 1403
16:20

ناهنجاری بزرگ مدفون زیر اهرام مصر باستان‌شناسان را حیرت‌زده کرد!

ناهنجاری بزرگ مدفون زیر اهرام مصر باستان‌شناسان را حیرت‌زده کرد!
پژوهشگران احتمال می‌دهند که این سازه برای پشتیبانی از احداث سازه بزرگ‌تر و عمیق‌تر ساخته شده بود که در کم‌عمق‌ترین نقطه ۵ متر و در گودترین نقطه ۱۰ متر عمق دارد.

راز بقا: باستان‌شناسان به چیزی برخورده‌اند که آن را یک «ناهنجاری» بزرگ مدفون زیر مجموعه اهرام جیزه مصر توصیف کرده‌اند.

به گزارش راز بقا؛ پژوهشگران از ابزار‌های جدیدی مانند رادار زمین‌نفوذ برای بررسی منطقه زیر گورستان غربی جیزه استفاده کردند تا ببینند آیا چیزی کشف‌نشده آن‌جا مدفون است یا خیر.

آن‌ها یک جفت سازه زیرزمینی‌ــ یکی کم‌عمق و دیگری عمیق‌ــ زیر یک گورستان سلطنتی نزدیک هرم بزرگ ۴۵۰۰ ساله کشف کردند.

باستان‌شناسان این سازه‌ها را ناهنجاری توصیف کردند، زیرا چگالی آن‌ها با چگالی زمین اطراف متفاوت است. آن‌ها معتقدند که این سازه‌ها به‌دلیل نوع شکلشان، ساخته دست بشرند و احتمال می‌دهند که پس از ساخت دوباره پر شده‌اند.

باستان‌شناسان نوشتند: «گورستان غربی در جیزه به‌عنوان مدفن مهم اعضای خانواده سلطنتی و صاحب‌منصبان رده بالا شناخته می‌شود» و در ادامه افزودند که بررسی اولیه با استفاده از رادار زمین‌نفوذ و برش‌نگاری [توموگرافی]مقاومت الکتریکی، «یک ناهنجاری در شمال محوطه بررسی» نشان داد.

«مساحت ناهنجاری را به‌صورت تقریبی می‌شد تعیین کرد، اما ساختار و مکان نامشخص بود.»

ناهنجاری بزرگ مدفون زیر اهرام مصر باستان‌شناسان را حیرت‌زده کرد!

سازه کم‌عمق ۱۰ متر عرض و ۱۵ متر طول و کمتر از ۲ متر عمق دارد. پژوهشگران احتمال می‌دهند که این سازه برای پشتیبانی از احداث سازه بزرگ‌تر و عمیق‌تر ساخته شده بود که در کم‌عمق‌ترین نقطه ۵ متر و در گودترین نقطه ۱۰ متر عمق دارد.

به گفته پژوهشگران، چنین ناهنجاری ممکن است به‌دلیل آمیزه‌ای از شن و ماسه یا به‌دلیل «فاصله‌گذاری پراکنده با حفره‌های هوا» ایجاد شده باشد.

آن‌ها گفتند: «این ممکن است ورودی سازه عمیق‌تر بوده باشد.»

«ما معتقدیم که پیوستگی سازه کم‌عمق و سازه بزرگ عمیق مهم است. از نتایج بررسی نمی‌توانیم ماده عامل ناهنجاری را مشخص کنیم، اما ممکن است یک سازه باستان‌شناسی زیرزمینی بزرگ باشد.»

باستان‌شناسان امیدوارند که حفاری دقیق این محوطه بتواند به تعیین ماهیت این سازه‌ها کمک کند.

برچسب ها :
مصر باستان
خواندنی‌ها
ارسال نظر
علم و کیهان