کد خبر: ۱۱۸۷
07 خرداد 1403
15:34

یافته‌های یک تحقق هولناک؛ جسد انسان تا یک سال پس از مرگ حرکت می‌کند!

یافته‌های یک تحقق هولناک؛ جسد انسان تا یک سال پس از مرگ حرکت می‌کند!
در این تحقیق، محققان مطمئن شدند که حیوانات نمی‌توانند به بدن دسترسی داشته و در نتیجه موقعیت آن را تغییر دهند. این تیم بیش از ۱۷ ماه از روند تجزیه بدن عکس گرفتند و دریافتند که بقایای موجود به خودی خود حرکت می‌کنند.

راز بقا: محققانی که در حال بررسی فرآیند تجزیه بدن پس از مرگ به دلایل طبیعی میباشند، دریافتند که بدون هیچ " کمک خارجی"، بقایای انسانی می‌توانند موقعیت خود را تغییر دهند. این کشف پیامد‌های مهمی برای علم پزشکی قانونی دارد.

غالباً، دانشمندان پزشکی قانونی فرض می‌کنند که موقعیتی که در آن جسد مرده پیدا می‌شود، موقعیتی است که فرد در زمان مرگ داشته است - مگر آنکه شواهدی مبنی بر اینکه عوامل بیرونی مانند لاشخور‌ها یا جنایتکاران آن را تغییر داده اند وجود داشته باشد.

با این حال، تحقیقات جدید به رهبری آلیسون ویلسون - از دانشگاه مرکزی کوئینزلند در راکامپتون، استرالیا - اکنون نشان می‌دهند که بدن انسان در واقع پس از مرگ میتواند تا حدودی نا آرام باشد.

این کشف - که ویلسون و همکارانش هنوز در مقاله‌ای که منتشر کرده اند گزارش نکرده اند - مربوط به یک پروژه بزرگتر است، پروژه‌ای که مربوط به استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری طی زمان برای برآورد زمان پس از مرگ میباشد. یافته‌های این پروژه اخیر در مجله پزشکی قانونی علوم بین المللی چاپ میشود.

یافته‌های یک تحقق هولناک؛ جسد انسان تا یک سال پس از مرگ حرکت می‌کند!

برای این تحقیق، محققان به بدن یک انسان اهدایی دسترسی پیدا کردند - "یک مرد بالغ که به دلایل طبیعی درگذشت. "محققان متوجه شده اند که حتی بعد از مرگ نیز جسد انسان از حرکت باز نمی‌ایستد. محققان تجزیه کامل بدن را در محوطه امکانات استرالیا برای تحقیقات تجربی مربوط به فسیل، تنها مزرعه جسد در استرالیا، ثبت کردند. محققان از چنین امکاناتی برای بررسی نحوه تجزیه بدن انسان یا حفظ آن در شرایط مختلف استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

تجربه نزدیک به مرگ چیست و چه حسی دارد؟

نتایج یک مطالعه منحصربه‌فرد؛ آیا لحظه مرگ واقعا کل زندگی از جلو چشممان رد می‌شود؟

نتایج شگفت‌انگیز یک تحقیق؛ زمان مرگ دقیقا چه اتفاقی می‌افتد؟

مغز انسان چند ثانیه پس از جدا شدن سر از بدن زنده می‌ماند؟

زندگی میکروبی پس از مرگ؛ میکروب‌های بدن پس از مرگ انسان زنده می‌مانند!

پس از مرگ چه اتفاقی برای بدن انسان می‌افتد؟

یافته‌های حاصل از پروژه‌های تحقیقاتی از قبیل پروژه فعلی اغلب به دانشمندان پزشکی قانونی کمک می‌کنند تا روش‌های دقیق تری برای تعیین اطلاعات ضروری - از جمله زمان یا مکان مرگ - در صحنه جنایت تهیه کنند.

در این تحقیق، محققان مطمئن شدند که حیواناتی که از گوشت پوسیده تغذیه میکنند (لاشخور‌ها)، نمی‌توانند به بدن دسترسی داشته و در نتیجه موقعیت آن را تغییر دهند. این تیم بیش از ۱۷ ماه از روند تجزیه بدن عکس گرفتند و دریافتند که بقایای موجود به خودی خود حرکت می‌کنند.

یافته‌های یک تحقق هولناک؛ جسد انسان تا یک سال پس از مرگ حرکت می‌کند!

برای مثال، با اینکه آن‌ها ابتدا دست‌ها را در کنار بدن قرار دادند، محققان خاطرنشان کردند، موقعیت دست‌ها تغییر کرده و به یک طرف می‌چرخند.

ویلسون در مصاحبه‌ای برای Agence France-Presse توضیح می‌دهد: "ما فکر می‌کنیم که حرکات مربوط به روند تجزیه میباشند، زیرا بدن مومیایی شده و رباط‌ها خشک می‌شوند. "ویلسون و همکارانش بر این باورند که درک اینکه چنین تغییراتی در طی فرآیند تجزیه اتفاق می‌افتند می‌تواند به دانشمندان پزشکی قانونی کمک کند تا تخمین‌های دقیق تری از زمان مرگ ارائه دهند.

محققان افزودند که این امر می‌تواند به محققان پزشکی قانونی کمک کند تا تصمیمات نادرست درباره صحنه‌های جرم را نیز کاهش دهند.

ویلسون می‌گوید: "آن‌ها صحنه‌ی جنایت را نقشه برداری می‌کنند، موقعیت بدن قربانی را نقشه برداری می‌کنند، هر گونه مدارکی که در آنجا پیدا شود را نقشه برداری می‌کنند و می‌توانند علت مرگ را پیدا کنند. "

این محقق معتقد است که ممکن است اولین باری باشد که شخصی سعی کرده است تغییرات طبیعی در موقعیت بدن پس از مرگ را با مراحل مختلف روند تجزیه مطابقت دهد. ویلسون میگوید: " هنگامی که یک حرکت را در مطالعه قبلی مشاهده کردم، شروع به تحقیق کردم و نتوانستم در هیچ کجای دنیا کسی را پیدا کنم که به سنجش حرکت پرداخته باشد، بنابراین فکر کردم، خوب است، من این کار را انجام میدهم. "

برچسب ها :
بدن انسان مرگ
خواندنی‌ها
ارسال نظر
نظرات بینندگان
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۲۳
0
0
ممکن است روند جابجایی اجساد انسانها ناشی از ناآرامی روح آنها باشد که بر جسم اثر میگذارد باید بررسی میشد که آیا این جابجایی برای حیوانات هم وجود داشته است اگر برای حیوانات هم وجود داشته باشد میتوان نتیجه تجزیه پذیری را قبول کرد
علم و کیهان