کد خبر: ۷۷۹
26 فروردين 1403
17:31

اولین قتل در جهان چگونه اتفاق افتاد؟!

اولین قتل در جهان چگونه اتفاق افتاد؟!
جمجمه ۴۳۰۰۰۰ ساله که از ۵۲ تکه یافت شده در غاری در شمال اسپانیا تشکیل شده، نشان می‌دهد قربانی با اصابت گلوله کشته شده است.

راز بقا: دانشمندان اولین رمز و راز قتل جهان را گردآوری کرده اند و نشان می‌دهد که احتمالا زندگی یک انسان باستانی پس از اصابت گلوله تا حد مرگ و پرتاب شدن در یک غار به پایان خود رسیده است.

به گزارش راز بقا، این جمجمه که دارای دو سوراخ بالای چشم چپ است، متعلق به یک انسان اولیه نزدیک به نئاندرتال‌هاست که در حدود ۴۳۰۰۰۰ سال پیش می‌زیسته است. این کشف نشان می‌دهد که خشونت و قتل از مدت‌ها قبل از ظهور انسان‌های مدرن، حول و حوش ۲۰۰۰۰۰ سال پیش، وجود داشته است.

این جمجمه از ۵۲ قطعه پیدا شده در غار زیرزمینی در سایت باستان شناسی «سیما د لوس هوئسوس» در شمال اسپانیا سرهم شده است. جمجمه‌ی تقریباً کامل شواهد واضحی از دو ضربه جدی را نشان می‌دهد. دانشمندان هیچ مدرکی مبنی بر اینکه در اطراف حفره‌ها بهبودی رخ داده، پیدا نکردند که این موضوع نشان می‌دهد ضربات یا کشنده بوده یا پس از مرگ اتفاق افتاده است.

اولین قتل در جهان چگونه اتفاق افتاد؟!

«نوهمی سالا»، دیرینه شناس که این تجزیه و تحلیل را در مؤسسه بهداشت «کارلوس سوم» مادرید انجام داده، گفت: «معتقدیم که خشونت باعث مرگ این فرد شده است. بسیار بعید است که جمجمه دو بار در یک مکان آنهم تقریبا به طور تصادفی بشکند».

با فرض صحت تز قتل، آخرین تحلیل می‌تواند اهمیت یافته‌های دیگر در «سیما د لوس هوئسوس» را روشن کند. در سال ۲۰۱۳، دانشمندان از کشف بیش از ۲۸ اسکلت انسان اولیه خبر دادند که همگی در همین غار کاوش شده بودند. از آنجایی که این سایت تنها از طریق یک دالان عمودی ۱۳ متری قابل دسترسی است - و هیچ مدرکی دال بر استفاده از آن به عنوان محل سکونت وجود ندارد - سوالاتی در مورد چگونگی حضور اسکلت‌ها در این مکان به وجود آمده است.

کشف فردی که به نظر می‌رسد به قتل رسید، این احتمال را که این دالان به عنوان یک تله مرگ عمل می‌کند، رد می‌کند. سالا گفت: «اگر از قبل مرده باشید، امکان ندارد که در پایین دچار حادثه شوید».

اولین قتل در جهان چگونه اتفاق افتاد؟!

بر اساس این مقاله که در نشریه PLOS One منتشر شده این احتمال وجود دارد که اجساد به ورودی غار منتقل شده و پس از کشته شدن توسط همنوعان، به پایین انداخته شده باشند.

این نشان می‌دهد که انسان‌های اولیه خیلی زودتر از آنچه تصور می‌شد شروع به دفن - یا حداقل جمع آوری - مردگان خود کردند. پیش از این، دانشمندان شواهدی یافته بودند مبنی بر اینکه استخوان‌های نئاندرتال از ۱۵ جسد، که قدمت آن‌ها به حدود ۲۲۵۰۰۰ سال پیش می‌رسد، احتمالاً عمداً در غار «پونت نیود» ولز قرار گرفته‌اند.

محققان گفتند که یافتن شواهدی برای خشونت وحشیانه در میان انسان‌های اولیه اصلاً تعجب آور نبود. سالا گفت: «خشونت یک رفتار بسیار معمول برای حیوانات است. جای تعجب نیست که خشونت بین فردی رخ داده باشد. استفاده آشکار از سلاح قتل، حتی اگر فقط یک سنگ باشد، و ضربات مکرر ظاهری به سر نشان می‌دهد که انسان‌ها عقل خود را که در فرآیند زمانی پیچیده‌تر شده، به سمت اهداف خشونت آمیز و همچنین به سمت همکاری و بقا سوق داده‌اند».

سالا گفت: «این به معنای نیت آشکار برای کشتن است».

ارسال نظر
نظرات بینندگان
حسین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۵:۲۰
0
0
آخه ۴۳۰۰۰۰سال پیش گلوله کجا بوده از کجاتون در میارین این چرندیات رو.‌‌‌‌‌...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۳:۵۸
0
0
آره واقعا گه
علم و کیهان