کد خبر: ۴۴۰
24 اسفند 1402
14:45

اگر زمین با سرعت ۱۶۰۰ کیلومتر در ساعت می‌چرخد، پس چرا آن را احساس نمی‌کنیم؟

اگر زمین با سرعت ۱۶۰۰ کیلومتر در ساعت می‌چرخد، پس چرا آن را احساس نمی‌کنیم؟
در واقع هر چیزی روی زمین با سرعت ثابتی همراه با زمین در حال چرخش است و به همین خاطر متوجه آن نمی‌شویم. این مثل آن است که درون خودرویی با سرعت بالا در حال رانندگی هستیم و متوجه سرعت خودمان نیستیم.

راز بقا: زمین با سرعتی در حدود ۱۶۰۰ کیلومتر در ساعت به دور خود در حال گردش است. این سرعت سرسام‌آوری است، با این حال ما روی زمین احساس نمی‌کنیم که با این سرعت باورنکردنی در حال حرکت هستیم.

به گزارش راز بقا؛ یک توضیح ساده برای این سوال این است که اول از همه، سرعت سیاره ما (در مقیاس کیهانی) آنچنان زیاد نیست. برای مثال در حالی که سیاره ما با سرعتی نزدیک به ۱۰۷هزار کیلومتر در ساعت به دور خورشید در گردش است، سرعت چرخش خود خورشید در کهکشان ۸۲۸ هزار کیلومتر در ساعت است که بسیار سریع‌تر از ما است.

دوم اینکه حرکت زمین نسبتاً نرم است، اگرچه توسط عوامل مختلفی از جمله زلزله کند و تند می‌شود. اگر این سرعت بسیار متغیر و دارای تغییرات ناگهانی بود، حرکت وضعی زمین احساس می‌شد، اما انسان سرعت ثابت را احساس نمی‌کند.

در واقع هر چیزی روی زمین با سرعت ثابتی همراه با زمین در حال چرخش است و به همین خاطر متوجه آن نمی‌شویم. این مثل آن است که درون خودرویی با سرعت بالا در حال رانندگی هستیم و متوجه سرعت خودمان نیستیم.

یک مثال دیگر نشستن بر روی صندلی یک هواپیما با سرعت ۹۰۰ کیلومتر در ساعت است. اگر آن بالا چشمانتان را ببندید اصلا احساس نخواهید کرد که در حال حرکت هستید. وقتی مهماندار قهوه را برایتان در فنجان می‌ریزد، قطرات قهوه به پرواز درنمی‌آیند و در عقب هواپیما پخش نمی‌شوند. 

علت این است که قهوه، فنجان و شما هر سه با سرعتی ثابت و یکسان در حال حرکت هستید. ولی اگر همین هواپیما به طور ناگهانی سرعت خود را افزایش یا کاهش دهد، قهوه روی زمین خواهد ریخت و مهماندار تعادلش را از دست خواهد داد. در این حالت شما نیروی زیادی را حس خواهید کرد.

زمین هم به همینگونه اگر ناگهان سرعتش را کم یا زیاد کند و یا متوقف شود، همه ما فشار را احساس خواهیم کرد.

اما چرا زمین با سرعت ثابت حرکت می‌کند؟ جواب کوتاه این است که، چون چیزی نیست که آن را متوقف کند.

قانون اول نیوتن که به قانون اینرسی یا لَختی معروف است می‌گوید وقتی برآیند نیرو‌های وارد بر جسم صفر باشد، اگر جسم در حالت سکون باشد تا ابد ساکن می‌ماند و اگر جسم در حال حرکت با سرعت ثابت باشد تا ابد با همان سرعت و در همان جهت به حرکت خود ادامه می‌دهد.

از زمانی که منظومه شمسی شکل گرفت و سیاره‌های آن به وجود آمدند، به دلیل همین قانون اجرام موجود در آن تمایل دارند حالت خود را همانگونه که هستند حفظ کنند. اگر ساکن هستند ساکن بمانند و اگر در حال حرکت هستند به حرکت خود ادامه دهند. 

در نتیجه این قانون تا وقتی که نیروی عظیمی به زمین وارد نشود و با مانعی برخورد نکند، سیاره ما با همان سرعت ثابت به حرکت وضعی خود ادامه خواهد داد و ما همچنان متوجه سرعت آن نخواهیم شد.

برچسب ها :
سیاره زمین
ارسال نظر
نظرات بینندگان
داریوش
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۹
0
0
پس بااین حساب وقتی فضاپیماازجو زمین خارج بشه موقعه برگشتش به زمین چطوری بشینه یاهواپیما موقه پرواز هیچ رقمه به مقصدش نمیرسه ۹۰۰ کجا ۱۶۰۰ کجا شما مارو خرفرض کردین
میکاییل
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۵
0
0
البته گوشهای ما تا ۲۰... صوتی را میشنون و قادر به شنیدن صدای وحشتناک زمین نیستند همانطوریکه خیلی از صداهای کم و پایین را هم نمی‌شنوند خلقت انسان طوریست که از ۰/۰۱ تا ۲۰ .... را بشنویم ولی بالاتر و پایین تر ممکن نیست .برای شناخت خالق این یک دلیل کافیست .شکر خدا.
علم و کیهان