کد خبر: ۴۳۳
23 اسفند 1402
17:27

زنان یا مردان؛ در عصر حجر کدام گروه ابتدا به جامعه وارد می‌شدند؟

زنان یا مردان؛ در عصر حجر کدام گروه ابتدا به جامعه وارد می‌شدند؟
دی‌ان‌ای گروهی از نئاندرتال‌ها که با هم زندگی می‌کردند و چند نفر دیگر که در فاصله‌ای نه چندان دور زندگی می‌کردند، بهترین نگاه ژنتیکی تا به امروز را به دنیای اجتماعی این انسان‌نما‌های باستانی ارائه کرده است.

راز بقا: دی‌ان‌ای گروهی از نئاندرتال‌ها که با هم زندگی می‌کردند و چند نفر دیگر که در فاصله‌ای نه چندان دور زندگی می‌کردند، بهترین نگاه ژنتیکی تا به امروز را به دنیای اجتماعی این انسان‌نما‌های باستانی ارائه کرده است.

در حدود ۵۹ هزار سال پیش، جوامع نئاندرتال در قسمت کوهستانی آسیای مرکزی شامل گروه‌های کوچکی از خویشاوندان نزدیک و تازه واردان زن بالغ بودند.

این سناریوی اجتماعی به لطف دی‌ان‌ای استخراج شده از دندان‌ها و استخوان‌های ۱۳ نئاندرتال که در دو غار در دامنه کوه‌های آلتای جنوب سیبری یافت شده‌اند، به دست می‌آید. تخمین شباهت کلی ژنتیکی در میان این افراد عصر حجر نشان می‌دهد که آن‌ها جوامعی از حدود ۲۰ نفر را تشکیل می‌دادند که زنان اغلب از گروه‌های خانگی خود به گروه‌های جفت خود مهاجرت می‌کردند.

ناشناخته است که آیا سبک زندگی نئاندرتال‌های آلتای در مقیاس کوچک غیرمعمول بوده است یا خیر؛ این سبک زندگی شاید به دلیل زندگی در یک منطقه کم جمعیت بوده‌است و یا منعکس‌کننده شیوه‌های زندگی نئاندرتال‌ها در سایر نقاط آسیا و اروپا است. تعداد زیادی از نئاندرتال‌ها در اروپای مرکزی حدود ۱۲۵۰۰۰ سال یک جنگل را به علفزار تبدیل کردند که نشان می‌دهد می‌توانند در صورت نیاز جوامع را بزرگ کنند.

گروه اسکوف دی‌ان‌ای ۱۱ نئاندرتال را از غار چاگیرسکایا و دو نئاندرتال را از غار اوکلادنیکوف مطالعه کردند. افراد چاگیرسکایا شامل یک پدر و دختر نوجوانش و همچنین یک زن بالغ و یک پسر ۸ تا ۱۲ ساله بود که احتمالاً برادرزاده یا نوه او بود.

در گروه چاگیرسکایا دی‌ان‌ای میتوکندریایی که معمولاً از مادر به ارث می‌رسد، تنوع بیشتری نسبت به دی‌ان‌ای کروموزوم Y دارد که فقط توسط مردان به ارث می‌رسد. به گفته محققان، تنوع دی‌ان‌ای میتوکندریایی تقویت‌شده نشان می‌دهد که زنان بالغ اغلب به آن جامعه نقل مکان می‌کنند در حالی که مردان در جای خود باقی می‌مانند.

منبع: خبرآنلاین

ارسال نظر
علم و کیهان